Bitva u Oudenaarde

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva u Oudenaarde
konflikt: Války o dědictví španělské
{{{alt}}}
Bitva u Oudenaarde (velmi hrubá mapa rozhodujících přesunů a útoků)
trvání: 11. červenec 1708
místo: na sever od Oudenaarde, Belgie
výsledek: drtivé vítězství aliance
strany
Vlajka Spojeného království Spojené království
Spojené provincie nizozemské Nizozemí
Vlajka Habsburské monarchie Říše
Vlajka Pruska Prusko
Vlajka francouzského království Francie
velitelé
Vlajka spojeného království vévoda z Marlborough
Vlajka Habsburské monarchie Evžen Savojský
Vlajka francouzského království vévoda Burgundský
Vlajka francouzského království vévoda z Vendôme

síla
95 000 mužů 100 000 mužů
ztráty
3000 mužů 15000 mužů

Bitva u Oudenaarde (11. červenec 1708) představuje jednu z nejvýznamnějších bitev válek o dědictví španělské. Marlborough s Evženem Savojským v ní připravili drtivou porážku francouzské armádě vedené vévodou Burgundským a vévodou z Vendôme.

Bitva je považována za velmi neobvyklou (vzhledem ke své době), protože obě armády se srazily v podstatě za pochodu, tj. zcela nesešikované, bojovaly od počátku z části „naslepo“ a následně došlo k roztažení sil obou vojsk do neobvyklé šíře. K úspěchu protifrancouzské aliance velmi přispěl fakt, že Princové dvojčata jednak lépe pochopili zákonitosti tohoto neobvyklého boje a lépe se zorientovali v nastalém zmatku, jednak projevili hluboké vzájemné porozumění a dokonalou spolupráci. Evžen Savojský (který původně neměl žádné vlastní jednotky a převzal velení nad částí Marlboroughových vojsk) na sebe po dlouhou dobu poutal nepřítele v blízkosti řeky Šeldy a umožnil Marlboroughovi provést obchvatný manévr a rozdrtit francouzské pravé křídlo.

Francouzské straně naopak velice uškodilo, že nezkušený a nepříliš schopný vévoda Burgundský (později známý jako Malý dauphin) nerespektoval rady ani pokyny vévody z Vendôme a oba vojevůdci si činili každý podle svého, s minimálními ohledy na toho druhého. Výsledkem bylo, že patrně pouze noc zachránila jejich armádu před naprostým zničením. Marlborough po bitvě napsal své ženě: Věřím, že kdybychom měli štěstí a získali 2 hodiny denního světla navíc, mohli jsme dnes vyhrát celou válku.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VLNAS, Vít. Princ Evžen Savojský. Život a sláva barokního válečníka. Praha ; Litomyšl: Paseka ; Národní Galerie, 2001. 849 s. ISBN 80-7185-380-1. S. 310–323. 


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]