Bitva u Nového Jičína

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva u Nového Jičína
konflikt: České stavovské povstání, Třicetiletá válka
{{{alt}}}
Španělská kaple postavená na místě pohřebiště padlých
trvání: 25. červenec 1621
místo: okolí města Nový Jičín
zeměpisné souřadnice:
výsledek: vítězství stavovského vojska, dobytí města a masakr válečných zajatců
strany
Svatá říše římská Habsburská monarchie
Katolická ligaKatolická liga Katolická liga
Španělské impériumŠpanělské impérium Španělské impérium
Země Koruny českéZemě Koruny české Země Koruny české
velitelé
Svatá říše římská Jean de Gauchier České království Jan Jiří Krnovský

síla
~ 2 000 mužů ~ 10-15 000 mužů
ztráty
~ 500 mužů neznámé

Bitva u Nového Jičína byla menším válečným střetem mezi ligistickými oddíly pod velením Jeana de Gauchiera a armádou českých a moravských stavů vedených Janem Jiřím Krnovským v dozvucích porážky českého stavovského povstání na počátku třicetileté války. Odehrála se 25. července 1621 na předměstích města Nový Jičín na severní Moravě. Vojsko českých stavů zde porazilo městskou katolickou posádku a následně povraždilo stovky zajatých vojáků, povětšinou cizineckých žoldnéřů.

Okolnosti[editovat | editovat zdroj]

Po porážce české stavovské armády v bitvě na Bílé hoře zůstala část jejích sil v Moravském Slezsku. Protestantský šlechtic Jan Jiří Krnovský, vůdce slezských stavovských vojsk, se rozhodl obnovit protestantskou moc v českém království a zahájil tažení do Čech. V severovýchodní části nedaleké Moravy přitom protestantští Valaši bojovali proti katolíkům a dále na východ v Horním Uhersku (pozdější Slovensko) se protestanti pokoušeli spojit silami uherského povstaleckého knížete Gábora Bethlena.

Průběh bitvy[editovat | editovat zdroj]

V Novém Jičíně byla umístěna silná posádka z řad vojsk Katolické ligy složená především z neapolských žoldnéřů[1] placených Španělským impériem,[2] která ohrožovala protestantské síly obsazující města a hrady ve Slezsku a na severní Moravě. Stavovské vojsko přitáhlo k městu a 25. července 1621 zahájilo útok.

Během bitvy začal obrovský požár a všechna předměstí Nového Jičína tak vyhořela. Požár rovněž znemožnil obráncům úspěšně bránit město a jen malá část z nich v čele s velitelem posádky Jeanem de Gauchierem uprchla do Olomouce. V dobytém městě pak vojáci Krnovského popravili několik set zajatců.

Důsledky[editovat | editovat zdroj]

Město bylo po intenzivních bojích silně zdevastováno. Severní Morava byla po porážce zdejší posádky jistou dobu ponechána pod kontrolou protestantů. Přesto, neboť protestantské síly nebyly schopny dobýt Olomouc a obsadit celou Moravu, Jiří Jan Krnovský se rozhodl přesunout do Uher, aby spojil své síly s Gáborem Bethlenem.

Na místě masového hrobu zabitých vojáků, povětšinou katolíků, byla na návrší na jihozápadním okraji města vybudována dřevěná kaplička, na počest zemřelých Španělů pojmenovaná Španělská kaple, přestavená v letech 1863 a 1864 na zděnou rozsáhlejší sakrální stavbu.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Battle of Neu Titschein na anglické Wikipedii.

  1. Historie – Nový Jičín – Město Klobouků. www.novyjicin.cz [online]. [cit. 2021-09-17]. Dostupné online. 
  2. S.R.O, POLAR televize Ostrava. Historik muzea spolupořádal mezinárodní konferenci | Nový Jičín | Zprávy | POLAR TV. polar.cz [online]. [cit. 2021-09-17]. Dostupné online. 
  3. S.R.O, NETservis. Bitva u Nového Jičína (1621) - Žerotínský zámek Nový Jičín. horni [online]. [cit. 2021-09-17]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Radek Fukala. Jan Jiří Krnovský. Stavovské povstání a zápas s Habsburky . Nakladatelství a vydavetelství Bohumír NĚMEC - VEDUTA. 2005. ISBN 80-86829-11-1 str. 199
  • Radek Fukala. Sen o odplatě. Dramata třicetileté války . Nakladatelství Epocha. 2005. ISBN 80-86328-84-8