Bitva u Näfels

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva u Näfels
konflikt: Švýcarsko-habsburské války
{{{alt}}}
Bitva podle Spiezerovy kroniky
trvání: 9. duben 1388
místo: okolí Näfels, kanton Glarus
výsledek: Drtivé vítězství Staré konfederace
strany
Švýcarská konfederace Švýcarská konfederace Rakouské vévodství Habsburkové
(Rakouské vévodství)
velitelé
neznámí Rakouské vévodství Donat z Toggenburgu
Rakouské vévodství Hans z Werdenbergu-
Sargansu

síla
400 mužů a více až 6 500 mužů
ztráty
asi 54 mužů asi 1 700 mužů

Bitva u Näfels je klíčová bitva švýcarské historie, která zmařila snahy rakouských Habsburků o (opětovné) ovládnutí Švýcarů. Odehrála se 9. dubna 1388 mezi jednotkami Staré švýcarské konfederace (kantonů Glarus, Uri a Schwyz) a oddíly věrnými Habsburkům, kterým velela hrabata z Toggenburgu a Sargansu.

Průběh bitvy[editovat | editovat zdroj]

Pomník postavený v roce 1888 u příležitosti 500. výročí bitvy

Habsburská strana sice byla zpočátku úspěšnější, když její několikanásobně silnější švýcarsko-rakouské vojsko napadlo oddíly Staré konfederace u Näfels a vytlačilo je do hor.

Ovšem disciplinovaní Švýcaři se nevzdali a počkali, až habsburská strana poleví v pozornosti a začne se zabývat rabováním, načež zahájili protiútok.

Zaskočení habsburští velitelé se po obnovení bojů pokusili se svojí rozklíženou armádou ustoupit za řeku k Weesenu, kde se hodlali zreorganizovat k dalšímu boji, ale tamní most neunesl záplavu těžce opancéřovaných válečníků a zřítil se, v důsledku čehož došlo k rozdělení habsburské armády a utopení či pobití stovek jejich mužů.

K další velké ofenzívě už habsburská strana nenašla síly a v roce 1389 uzavřela se Starou konfederací mír a uznala její samostatnost i velkou část jejích územních nároků.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]