Bitva u Lyndanisse

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Král Valdemar II. vzhlédl k praporu seslanému bohem.

Bitva u Lyndanisse pomohla králi Valdemarovi II. Vítěznému ovládnout během Severní křížové výpravy pohanské Estonsko. Společně s králem se bitvy zúčastnil také králův vazal Vítslav I. a vévoda Albert I. Saský.

Bitva[editovat | editovat zdroj]

Na počátku června roku 1219 se král Valdemar II. vylodil na severu Estonska. Se svou křižáckou armádou se utábořil v Lyndanisse, kde si nechal postavit hrad Castrum Danorum, kterému Estonci říkali Taani-linn (česky Dánský hrad), z čehož se název přetvořil v Tallinn. Estonci poslali několik vyjednávačů s úkolem hrát o čas, zatímco si budovali armádu na dobytí pevnosti.

15. června 1219 Estonci zahájili útok vedený z pěti směrů. Útok začal v době večeře dánských křižáků, obránci byli zaskočeni a v jejich řadách zavládl naprostý chaos. Zaskočení Dánové začali ustupovat, avšak Vítslav I. zahájil rychlý protiútok, jenž dal Dánům čas se přeskupit. Estonci byli nakonec poraženi.

Dánská vlajka[editovat | editovat zdroj]

Podle pověsti se během ústupu Dánů biskup Andrei modlil k Bohu, který mu seslal červený prapor s bílým křížem, jenž dodal Dánům odvahu a nakonec i vítězství.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]