Bitva u La Rochelle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva u La Rochelle
konflikt: Stoletá válka
Námořní bitva u La Rochelle, kronika Jeana Froissarta, 15. století
Námořní bitva u La Rochelle, kronika Jeana Froissarta, 15. století
trvání: 22. a 23. června 1372
místo: La Rochelle
výsledek: francouzsko-kastilské vítězství
strany
Francouzské království
Kastilské království
Anglické království
velitelé
Ambrosio Boccanegra John Hastings

Bitva u La Rochelle byla námořní bitva, která probíhala ve dnech 22. a 23. června 1372 mezi francouzsko-kastilskou flotilou pod vedením Ambrosia Boccanegra a anglickou flotilou Johna Hastingse. Skončila vítězstvím Francie.

Hastings byl poslán do města s malým doprovodem 160 vojáků a pokyny rekrutovat armádu alespoň 3 000 vojáků v okolí Akvitánie. Sílu francouzsko-španělské flotily Jean Froissart odhadoval na 40 plachetnic a 13 člunů, podle kronikáře a námořního kapitána Pero Lópeze de Ayaly se jednalo o 12 galér. Skutečně ale sestávala asi jen z 22 lodí, galér a plachetnic. Anglický konvoj obsahovala 32 lodí a 17 menších člunů. K důvodu anglické porážky francouzský historik a kronikář Jean Froissart říká, že pouze tři lodě byly válečné, ale je těžko uvěřit, že by bojový oddíl na ochranu celého konvoje byl tak malý.

Francouzsko-kastilská flotila se po vítězství navrátila na Pyrenejský poloostrov. Cestou se ještě velitel Boccanegra zmocnil dalších čtyř anglických lodí. Tato porážka ohrozila anglický námořní obchod, zásobování a državy v Gaskoňsku.

Bitva[editovat | editovat zdroj]

Dne 21. června anglický konvoj dorazil do La Rochelle a bitva začala, když se Hastingsovy lodě přiblížily k přístavu. Ten ležel na začátku úžiny která byla za nízkého stavu hladiny neprůplavná. První kastilské útoky se setkaly se silným odporem. Angličané se navzdory menšímu množství bránili dobře. Za soumraku, když se pak voda přílivem zvedla, se dvě flotily rozdělily. I když ztratili dvě nebo čtyři plavidla, Angličané nebyli dosud poraženi. Hastings se stáhl ze země, zatímco Boccanegra zakotvil přímo před La Rochelle. Dle Froissartovy kroniky se pouze některé potyčky konaly první den, než Boccanegra nařídil svým galérám se stáhnout, aby byly připraveny na hlavní souboj. Podle této kroniky byla kotvící místa obrácena, Angličané byli mimo město a Kastilci na volném moři.

Froissart popisuje diskusi mezi Hastingsem a jeho muži během noci z 21. na 22. června ohledně toho, jak uniknout. Pokus o útěk v noci byl zamítnut kvůli strachu z kastilských lodí, stejně jako proplutí La Rochelle vzhledem k malé hloubce. Nakonec odliv přivedl anglické lodě na mělčinu, zatímco kastilské galéry mohly volně manévrovat. To jim dalo rozhodující taktickou výhodu. Když boje pokračovaly ráno 22., Kastilanům se podařilo zapálit některé lodě nastříkáním oleje na jejich paluby a následně vystřelením hořících šípů. Mnoho Angličanů uhořelo zaživa, zatímco ostatní se vzdali, mezi nimi i Hastings. Kastilský námořní historik Cesáreo Fernández Duro tvrdí, že angličtí zajatci čítali 400 rytířů a 8 000 vojáků, nepočítaje zabité.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Battle of La Rochelle na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]