Bitva u Kokosových ostrovů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva u Kokosových ostrovů
konflikt: První světová válka
Vrak Emdenu po bitvě
Vrak Emdenu po bitvě
trvání: 9. listopad 1914
místo: U Kokosových ostrovů, Indický oceán
výsledek: Australské vítězství
strany
AustrálieAustrálie Německé císařstvíNěmecké císařství
velitelé
John Glossop Karl von Müller

síla
lehký křižník lehký křižník
ztráty
3 mrtví a 8 zraněných lehký křižník, 131 mrtvých a 65 zraněných

Bitva u Kokosových ostrovů byla námořní bitva první světové války. Bitva se uskutečnila 9. listopadu 1914 u Kokosových ostrovů a křižník Emden se v ní utkal s křižníkem Sydney.

Na začátku války Německá východoasijská eskadra opustila přístav Čching-tao v Číně a vypravila se na strastiplnou cestu do německých přístavů, kam žádná z jejích lodí nedoplula. Během cesty zvítězila v bitvě u Coronelu a byla poražena v bitvě u Falklandských ostrovů. Na počátku plavby se od squadrony oddělil křižník Emden, kterému velel kapitán Karl von Müller. Úkolem Emdenu bylo přepadat britské obchodní lodě. 28. října svedl bitvu u Penangu a koncem října ho hledalo kolem 60 válečných plavidel.

Na jednom z Kokosových ostrovů Direction Island byla umístěna radiová a telegrafní stanice. Ta byla důležitá pro spojeneckou komunikaci přes Indický oceán. A právě tu si vybral Müller jako svůj další cíl. 9. listopadu v šest hodin ráno připlul Emden k ostrovu. Personál Eastern Telegraph Company odeslal zprávu o svém napadení a po německých varovných výstřelech se odmlčel. Němci vylodili na ostrově útočnou skupinu, které velel Hellmuth von Mücke. Tato skupina se na ostrově nesetkala s odporem, a tak bez problémů stanici zničila.

Kokosové ostrovy

Vysílání o pomoc zachytily lodě konvoje převážející vojáky z Austrálie do Egypta, když byly asi 80 km od ostrova. Ochranu konvoje tvořily australské křižníky Melbourne a Sydney, britský Minotaur a japonský Ibuki. Velitel konvoje odeslal lehký křižník Sydney radiové stanici na pomoc.

Okolo půl desáté Emden spatřil Sydney. Okamžitě začala příprava k boji. Na vyzvednutí Mückeho skupiny z ostrova nezbyl čas. Při přestřelce se projevila převaha lépe vyzbrojeného křižníku Sydney a v 11:15 se Müller rozhodl najet na břeh u North Keeling Island, aby se vyhnul potopení. Poté byl křižník zničen a posádka se vzdala. Zahynulo 131 mužů a ostatní, včetně 65 zraněných, byli zajmuti.

Muži, kteří zůstali na Direction Island, se zmocnili škuneru Ayesha, se kterým dopluli 13. prosince do neutrálního Padangu na Sumatře. Odtud odpluli německou obchodní lodí (Choising) a připluli 9. ledna 1915 do Turecka (respektive do Jemenu, který tehdy ještě Turecku patřil).

Následně se muži vydali na dlouhou a složitou cestu domů. Cestovali střídavě po moři podél pobřeží, a střídavě pouští, přes Džiddu, pak do Al-Uly na severozápadě dnešní Saúdské Arábie, následně vlakem do Istanbulu a odtud teprve do Německa.