Bitva u Clontarfu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bitva u Clontarfu
[[Soubor:{{{obrázek}}}|300px|{{{popisek}}}]]
trvání: 23. dubna 1014
místo: Clontarf, Dublin
výsledek: vítězství Briana Bora
strany
Brian Bóruma† (Munster) Máel Mórda† (Leinster), Sigtrygg (Vikingové)

síla
kolem 7000 mužů kolem 7000 mužů
ztráty
4000 padlých 6000 padlých

Bitva u Clontarfu byla svedena na Velký pátek 23. dubna roku 1014.

Na jedná straně stál král Munsteru a irský velekrál Brian Bóruma a na druhé straně král Leinsteru Máel Mórda mac Murchada a vikinský vládce Dublinu Sigtrygg Hedvábnovousý.

V roce 1002 se král Munsteru Brian Bóruma prohlásil irským velekrálem. Leinsterský král Máel Mórda však vzdoroval jeho moci. Spojil se s vůdcem Vikingů Sigtryggem Hedvábnovousým. Na jaře 1014 shromáždil Brian armádu, aby zaútočil na Dublin. V reakci na to se dublinští Vikingové přeplavili do Clontarfu.

Vikingové se rozmístili do bitevní linie za Brianovým táborem, připraveni ke střetu. Byli mnohem lépe vyzbrojeni, nicméně Brianova armáda zvítězila. V boji zemřel též Máel Mórda. Při útěku byla většina nepřátel pobita. Když však prchající Vikingové zaútočili na Brianův tábor, byl zabit také samotný irský velekrál. Sigtrygg zůstal v Dublinu a tím si udržel vládu nad vikinskými osadníky.

Touto bitvou sice skončilo nezávislé mocenské postavení Vikingů v Irsku, ale již nikomu se nepodařilo zopakovat sjednocení Irska tak jak se to podařilo slavnému mocnému velekráli.