Bitva u Carillonu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva u Carillonu
konflikt: Francouzsko-indiánská válka
{{{alt}}}
Francouzi slaví vítězství
trvání: 17541763
místo: Fort Carillon, dnešní Ticonderoga, New York, Severní Amerika
výsledek: vítězství Francouzů
strany
Francouzské královstvíFrancouzské království Francouzské království
Nová FrancieNová Francie Nová Francie
Velká BritánieVelká Británie Velká Británie
Velká Británie Britská Amerika
velitelé
Louis-Joseph de Montcalm
François-Gaston de Lévis
James Abercrombie
George Howe

síla
3 600 vojáků,
milice, domorodci
6 000 vojáků,
12 000 milice, rangerů
a domorodců
ztráty
100 padlých
500 raněných
150 zajatých
1 000 padlých
1 500 raněných
100 nezvěstných

Bitva u Carillonu, vybojovaná 8. července 1758 u jezera Champlain, představuje nejkrvavější bitvu tzv. francouzsko-indiánské války. Asi 3600 Francouzů a jejich indiánských spojenců v ní připravilo drtivou porážku téměř dvacetitisícové britské armádě.

Bitva nemohla vzhledem ke zdrcující materiální i početní převaze britské strany na americkém válčišti změnit celkový výsledek války, nicméně ji výrazně prodloužila, když oddálila pád Carillonu i další britské akce a značně zredukovala ochotu indiánů bojovat po boku Britů, kteří před jejich očima takto propadli. Je hodnocena jako největší úspěch francouzské strany a markýze de Montcalm v celé válce, v případě britské strany pak jako názorná ukázka naprosté nekompetentnosti velitele.

Průběh bitvy[editovat | editovat zdroj]

Rozmístění sil

Markýz de Montcalm, který vedl francouzské síly u Carillonu, se rozhodl nečekat na britské síly ve slabé pevnosti předurčené za daného poměru sil k pádu a vysunul své jednotky do zalesněných kopců nacházejících se asi 1 km před pevností, kde se narychlo opevnil pomocí záseků.

Britský generál Abercrombie, který očekával, že Francouzi zůstanou v Carillonu, toto postavení hrubě podcenil. Příliš se spolehl na svou obrovskou početní převahu a přesvědčení, že hlavní francouzské síly musí být v Carillonu, a bez řádného průzkumu a dělostřelecké přípravy vrhl své jednotky do frontálního útoku přímo proti hlavním pozicím Francouzů. Po následném hrůzném masakru, během kterého britské ztráty daleko přesáhly dva tisíce mužů, se britské síly stáhly k Lake George a až do nahrazení Abercrombieho nevyvíjely větší aktivitu.