Bitva o Severodoněck

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva o Severodoněck
konflikt: Ruská invaze na Ukrajinu
{{{alt}}}
trvání: 2. března 2022 – 25. června 2022
místo: Severodoněck, Ukrajina
casus belli: ruská invaze na Ukrajinu
výsledek: vítězství Ruska
strany
RuskoRusko Rusko
Luhanská LRLuhanská LR Luhanská LR
Doněcká LRDoněcká LR Doněcká LR
UkrajinaUkrajina Ukrajina
velitelé
Rusko Roman Kutuzov Ukrajina Volodymyr Zelenskyj

síla
12 500 v Luhansku,
rota BMPT Terminátorů
neznámá
ztráty
těžké těžké

Bitva o Severodoněck bylo vojenské střetnutí mezi Ruskou federací a Ukrajinou, které začalo 2. března 2022 během ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022. Město Severodoněck se nachází v Luhanské oblasti a nárokuje si ho přímo Ruskem podporovaná Luhanská lidová republika. Dne 25. června 2022 se město dostalo zcela pod kontrolu ruské armády.

Bitva[editovat | editovat zdroj]

Počáteční boje[editovat | editovat zdroj]

Kolem 15.00 hodin dne 28. února ruské síly začaly ostřelovat Severodoněck. Podle Serhiye Haidaie, guvernéra Luhanské oblasti, byla jedna osoba zabita a několik bylo zraněno. Ostřelováním byly zasaženy i plynovody.

Dne 2. března byly hlášeny boje téměř ve všech vesnicích poblíž Severodoněcku. Ruské síly pokračovaly v ostřelování města, včetně školní tělocvičny, která fungovala jako protiletecký kryt. Nebyla hlášena žádná úmrtí. V 15.20 hodin toho dne ukrajinští představitelé uvedli, že ruské síly se pokusily vstoupit do města, ale byly odraženy.

Do konce března ruské síly ostřelovaly okolí Severodoněcku, ale k dalším velkým změnám již nedošlo.

Do 6. dubna ruské síly údajně dobyly 60 % města Rubižne, granáty a rakety přistávaly ve městě v „pravidelných, udržovaných intervalech“.

Dne 7. dubna provedly síly 128. horské útočné brigády ofenzívu, která údajně zahnala ruské síly 6–10 kilometrů od města Kreminna. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba prohlásil, že bitva o Donbas vám „připomene druhou světovou válku “.

Do 9. dubna se části ruské 4. gardové tankové divize údajně soustřeďovaly u Severodoněcka. Během následujících tří dnů ruské síly opakovaně zaútočily na město, ale nezískaly žádnou půdu.

18. dubna Rusko obnovilo ofenzivu na východní Ukrajině a zahájilo nálety. Po těžkých bojích se ruským kontingentům podařilo postoupit na předměstí Severodoněcku.

Ukrajinští představitelé 23. dubna oznámili, že ruské síly u Rubižne a Popasny se mohou snažit oblast Severodoněck-Lysyčansk obklíčit.

Pokusy o obklíčení[editovat | editovat zdroj]

6. května ruské síly postoupily na předměstí, provedly útok proti Vojevodivce na sever od města a dobyly Voronove. V následujících dnech Rusové napadli Bilohorivku (u Bachmutu), Lysyčansk a znovu Vojevodivku, čímž se snažili obklíčit Ukrajince z jihu. Současně dobyli Popasnu.

Kouř stoupající z chemičky po ruském náletu

9. května jednotky Luhanské LR oznámily dobytí Nyžného a zahájení útoku na Toškivku. Těžké boje pokračovaly v Rubižném, Vojevodivce a Bilohorivce (u Severodoněcku), jak se ruská vojska snažila obklíčit město ze západu. Další den Rusové pokračovali v útoku na město a okolí. Ukrajinci zničili ruský pontonový most přes Doněc u Bilohorivky (u Severodoněcku) a oznámili zničení celého ruského pluku. Šéf ukrajinské regoinální policie prohlásil, že dvojměstí Severodoněck-Lysyčansk je z taktického hlediska obklíčeno, jelikož ruské dělostřelectvo dostřelí na všechny silnice spojující jej se zbytkem Ukrajiny. Ve městech byly přerušeny dodávky elektřiny a vody. 12. května byly ukrajinské síly poraženy v bitvě o Rubižne, ztráta města zvětšila nebezpečí kompletního obklíčení aglomerace.

Po těchto ruských úspěších byly hlavní pozemní operace přerušeny a ruská vojska se omezila na ostřelování města. Rusové zahájily ofenzívy dále od Severodoněcku s cílem kompletního obklíčení, na severu u Izjumu a na jihu u Bachmutu. Úspěchy operací u Izjumu byly minimální, ale u Bachmutu bylo dosaženo jistého postupu. Těžké boje proběhly v odcích jako Toškiva, Pylpchatyne, Hirske a Zolote.

Útok na město[editovat | editovat zdroj]

27. května zahájily ruské síly útok na město, i přesto že ještě nebylo zcela obklíčené. Čečenští Kadyrovci obsadili hotel Mir na severu města. Rusové a separatisti postupovali do města a pokoušeli se o obklíčení ze severu od Rubižného a z jihozápadu od Ustynivky a Borisvského. Rusko pokračovalo v postupu u Lymanu a Siversku s cílem přerušit zásobování Severodoněcku-Lysyčansku. Následující den Rusové dále mírně postoupili. Americký Institut pro studii války prohlásil že ruské síly ztrácejí ofenzívní schopnosti.

29. května Rusové plně zaútočili proti městu. Ukrajinské ozbrojené síly útoky odrážely, nedokázaly však odvrátit hrozbu obklíčení. Těžké boje probíhaly uprostřed města.

Ráno 31. května ruské síly ovládaly mezi třetinou a polovinou města. Ukrajinci byli vytlačováni a rozdělování na dvě části. Později Ukrajinci oznámili že Rusové ovládají 70-80 procent města a většinu okolních vesnic. Luhanský guvernér Serhij Haidai oznámil že Ukrajinci se stahují na lépe bránitelné pozice.

1. června Rusové zasáhli nádrž s kyselinou dusičnou v chemičce Azot. Haidai oznámil pád středu města a ozbrojené síly Ukrajiny prohlásily, že zajaly 6 a zabily 200 okupantů.

Podle britského ministerstva obrany rusové ovládají většinu Severodoněcku. Následující den ukrajinský protiútok osvobodil pětinu ztraceného území. Haidai oznámil že Ukrajinci odrazili ruské útoky a že Rusové vrhají do útoku všechny své rezervy. Zároveň prohlásil že Rusové ničí mosty přes Doněc s cílem odříznout město od posil i humanitární pomoci. Ve městě bojuje 12 členů Mezinárodních legií z Portugalska a Gruzie. Dva novináři Reuters byli zraněni a jejich řidič byl zabit.

Haidai oznámil že ruský generál Alexandr Dvornikov dostal rozkaz do 10. června dobýt Severodoněck nebo odříznout silnici Bachmut-Lysyčansk.

6. června podle Haidaje Ukrajinci osvobodili polovinu města, ruské dělostřelectvo však ostřeluje silnici Lysyčansk-Severodoněck. Boje podle šéfa Batalionu Svoboda Ukrajinské Národní Gardy Petro Kuzyka se bojuje o každý blok.

8. června Ukrajinci dál odrážejí ruské útoky. Haidai prohlásil že se město i přes přesilu protivníka nevzdá, zatímco Rusové uvedli že Ukrajinci utrpěli na Donbase vysoké ztráty.

9. června Haidai řekl že ruské síly okupují 90% města. Kuzyka prohlásil že minulý den byl úspěšný: nepřítel byl v některých místech zatlačen o jeden až dva bloky, zatímco jinde získal pouze jeden až dva domy.

10. června podle britského ministerstva obrany Rusové nedosáhli žádný úspěch na jih od Severodoněcku a během pouličních bojů obě strany utrpěly velké ztráty.

12. června Volodymyr Zelenskyj prohlásil že se bojuje o každý metr. Podle Haidaje je situace velmi těžká a Ukrajinci boj ve městě prohrávají. Boje pokračují, ale většina města je v rukou Rusů, Ukrajinci se stahují do chemičky Azot.

13. června byly zničeny všechny tři mosty spojující Severodoněck se zbytkem Ukrajiny. Rusové si nárokují dobytí 70% města.

14. června Ukrajinci přiznali ztrátu 80% města a zničení ústupových cest.

28. září Ukrajinské ozbrojené síly blízko hranic Severodoněcku, součást Ukrajinské protiofenzívy.

Ukrajinský odpor[editovat | editovat zdroj]

15. června Rusové vyslali obráncům Azotu ultimátum na složení zbraní, které však bylo ignorováno. Slíbili Ukrajincům humanitární koridor na Ruskem okupované území. Většina města byla zničena, stále však existovaly evakuační cesty.

16. června se některé ukrajinské jednotky začaly stahovat z Lysyčansku. Ukrajinský generální štáb prohlásil, že i přes zničení čtyř mostů je evakuace možná. Následující den, 17. června, Rusové prohlásili, že Ukrajinci se ,,začínají vzdávat´´.

18. června Ukrajinci hlásili těžké ztráty způsobené ruskému jedenáctému oddělenému motorizovanému střeleckému pluku. Rusové postoupili u vesnice Metiolkine a ruská agentura TASS prohlásila že mnoho Ukrajinců se vzdalo.

19. června donutily ruské úspěchy poslat posily na obranu Toškivky. Rusové do oblasti dováželi tanky a Grady. Ukrajinci se rozhodli nestáhnout se ze Severodoněcku a riskovat obklíčení, jelikož chtěli Putina definitivně zastavit.

Starosta Oleksander Stryuk prohlásil, že 20. června drží více než třetinu města. Haidai však oznámil ztrátu Metiolkine a většiny Severodoněcku, z něhož Ukrajinci ovládají pouze průmyslovou zónu.

22. června Ukrajinci oznámili, že přišli o Toškivku, Pidlisne a Myrnou Dolynu. 23. června Rusové odřízli a vstoupili do měst Hirske a Zolote, která následující den zcela ovládli.

Ukrajinský ústup[editovat | editovat zdroj]

24. června Haidai oznámil že ukrajinští vojáci dostali rozkaz se stáhnout z trosek Azotu, které nemá smysl bránit. Rusové hlásili, že v předešlých dvou dnech způsobili Ukrajinců ztráty 1000 mužů, z toho 800 zajatců. Ukrajinci naopak oznámili že během ústupu, prováděném zejména v noci, nebyl zabit jediný Ukrajinec.

25. června Rusové ovládli celé město, v němž zůstalo 10 000 civilistů, desetina předválečné populace.

V tomto článku bylo užito překladu z anglického článku Battle of Sieverodonetsk.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]