Bitva o Rorke's Drift

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva o Rorke's Drift
konflikt: Britsko-zulská válka
{{{alt}}}
Vrcholící bitva
trvání: 22.-23. ledna 1879
místo: Rorke's Drift, jižní Afrika
výsledek: Vítězství Britů
strany
Vlajka Britského impéria Britské impérium Zulské království
velitelé
Hlavní velitelé:

Vlajka Britského impéria por. John Chard
Vlajka Britského impéria por. Gonville Bromhead

Hlavní velitelé:

Princ Dabulamanzi kaMpande

síla
Vlajka Britského impéria 141 britských vojáků
11 koloniálních vojáků
4 civilisté
3500-4000 mužů
ztráty
Vlajka Britského impéria 17 mrtvých

15 raněných

minim. 351 padlých na místě
okolo 500 raněných

Bitva o misijní stanici Rorke's Drift proběhla v bezprostřední návaznosti na bitvu u Isandlwany, v níž armáda Zuluů krátce před tím rozdrtila hlavní britské síly v oblasti. Skončila vítězstvím Britů, kteří stanici uhájili a způsobili útočníkům těžké ztráty.

Většinu útočících Zuluů tvořili muži prince Dabulamanziho, kteří byli nespokojení s tím, že během bitvy u Isandlwany hráli roli záloh a neměli tak přímý podíl na vítězství a kořisti, pročež se chtěli zahojit alespoň vydrancováním misijní stanice a likvidací malého oddílu, který ji měl chránit. Britové ovšem v tomto případě situaci nepodcenili a naopak neváhali při přípravě na bitvu porušit některé nanejvýš nerozumné předpisy, jejichž dodržování se podílelo na předchozí porážce - především pak předpisy o zacházení se střelivem. V důsledku toho dokázali udržet koncentrovanou palbu a stálý přísun munice bojujícím vojákům a vyčerpaní Zuluové se nakonec museli s těžkými ztrátami stáhnout.

Někdy se lze setkat s počtem 18 mrtvých na britské straně - to když je započten i jeden ze stovky natalských dobrovolníků, kteří prchli ještě před bitvou a kterého zastřelili při dezerci sami Britové.

Jedenáct obránců bylo po bitvě vyznamenáno Viktoriiným křížem. Bitva byla zvěčněna mnoha malíři, britským filmem Zulu a písní skupiny Sabaton.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]