Bitva o Lysyčansk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva o Lysyčansk
konflikt: Ruská invaze na Ukrajinu
{{{alt}}}
Proruská separatistická vojska postupující do Lysyčansku
trvání: 25. června - 3. července 2022
místo: Lysyčansk, Ukrajina
casus belli: ruská invaze na Ukrajinu
výsledek: vítězství Ruska
strany
RuskoRusko Rusko
Luhanská LRLuhanská LR Luhanská LR
UkrajinaUkrajina Ukrajina
velitelé
Rusko Vladimir Putin Ukrajina Volodymyr Zelenskyj

síla
neznámá neznámá
ztráty
těžké 150 zabitých (jedna jednotka)
Trosky zničeného obchodního centra Kristall 30. června
Poškozená budova radnice v Lysyčansku 1. července

Bitva o Lysyčansk byla součást vojenského střetnutí mezi Ruskou federací a Ukrajinou v rámci ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022. Město Lysyčansk se nachází v Luhanské oblasti a nárokuje si ho přímo Ruskem podporovaná Luhanská lidová republika.

Boje začaly v neděli 27. června 2022.[1] O týden později, v neděli 3. července, Rusko oznámilo, že město dobylo, což posléze potvrdila i ukrajinská protistrana.[2] S ohledem na zdejší ukončení bojů může ruská armáda pokračovat západním směrem k městům Slovjansk a Kramatorsk.[3]

Bitva[editovat | editovat zdroj]

Po pádu Severodoněcku se Lysyčansk stal poslední baštou Ukrajinců v Luhanské oblasti. Ukrajinské pozice zde byly lépe bránitelné než v Severodoněcku.

25. června ruské a separatistické síly vstupují do města z jihu a dosahují dolu a želatinové továrny.Americký Institut pro studium války a NASA v továrně zjistili vojenskou aktivitu. 26. června ruská agentura TASS oznámila že Rusové do města vstupují z pěti směrů a izolují Ukrajince. Tato zpráva však nebyla nezávisle potvrzena. Ukrajinský generální štáb oznámil intenzivní ruské letecké a dělostřelecké bombardování s cílem odříznout město z jihu, ale nepotvrdil průnik separatistů do města. Civilisté byli evakuováni, jeden z uprchlíků popsal situaci v městě jako horor.

27. června CNN prohlásila že civilistům bylo nařízeno odejít, mnoho z nich však odmítá opustit domovy. Uvnitř města zůstává 10 000-15 000 civilistů a daří se evakuovat jen 50 denně. Luhanští separatisti prohlásili že odřízli dvě evakuační trasy z města. Ruské síly dobyly lysyčanskou ropnou rafinerii zhruba 10 km jihozápadně od města a zkonsolidovaly své pozice včetně umístění dělostřelectva.

28. června Rodion Mirošnik, velvyslanec LLR v Rusku, oznámil že Ukrajinci zahájili ústup z města. Ukrajinci by se mohli stáhnout na lepší pozice u Siversku, Slovjansku a Kramatorsku v Doněcké oblasti.

29. června luhanský guvernér Serhij Hajdaj řekl že Rusové dosáhli předměstí Lysyčansku ale ne centra města a že ukrajinská letadla Su-25 a Su-24m provedla více než deset náletů na ruská a separatistická logistická centra, sklady paliva a bojová vozidla. Ruská letadla útočí na ropnou rafinerii, ve které probíhají pozemní boje.

30. června Ukrajinci prohlásili, že boje vrcholí a Rusové nepřestávají s ostřelováním a útoky. Hlavní boje probíhají v ropné rafinerii a Ukrajinci ve městě drží své pozice. Rusové v rafinerii částečně postupují a kontrolují jihovýchodní a severovýchodní část závodu. Ruské útoky na vesnici Topolivka severovýchodně od závodu a města Vovčojarivka a Malorjazantseve byly ,,částečně úspěšné'', silnice Topolivka-Lysyčansk je pod jejich kontrolou. 60 procent města je zničeno. 46. pluk 24. mechanizované brigády brání rafinerii ze schovaného bunkru. Mirošník prohlásil že Rusové útočí ze čtyř směrů, vytvořili předmostí na pravém (západním) břehu Donce a obsadili lysyčanský heliport.

1. července Rusové oznámili že dobyli důl a želatinový závod na předměstí a město Pryvilja severně od Lysyčansku. Ukrajinci prý trpí dezercemi a vysokými ztrátami 120 mužů za den v jedné vesnici.

2. července podle Hajdaje pokračuje ostřelování, ale dva ruské útoky proti Verchnokamjance a u želatinového závodu byly neúspěšné. Separatisté oznámili obklíčení města, což však Ukrajinci vyvrátili. Později téhož dne separatisté zveřejnili několik videí z dobytého Lysyčansku.

3. července Ukrajinci potvrdili ústup z města. Rusové získali pod kontrolu celé město.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČTK. Rusové útočí na Lysyčansk, poslední ukrajinskou baštu v Luhanské oblasti. iDNES.cz [online]. 2022-06-27 [cit. 2022-07-04]. Dostupné online. 
  2. JAROLÍMKOVÁ, Zuzana; ČTK. Rusové dobyli Lysyčansk, oznámila Moskva. Podle USA se Ukrajinci stáhli záměrně [online]. Praha: Český rozhlas, 2022-07-03 [cit. 2022-07-04]. Dostupné online. 
  3. ČTK. Rusové dobyli Lysyčansk, teď útočí na Slovjansk. iDNES.cz [online]. 2022-07-04 [cit. 2022-07-04]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]