Bitva o Caricyn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva o Caricyn
konflikt: Ruská občanská válka
trvání: 19181919
místo: Volgograd, Povolží
výsledek: Bolševické vítězství
strany
Bělogvardějci Bělogvardějci Rudá armáda Rudá armáda
velitelé
Anton Ivanovič Děnikin
Alexander Dutov
Josef Stalin
Dimitrij Žloba
Kliment Vorošilov

síla
250 000 Bělogvardějců a kozáků. 160 000 vojáků Rudé armády a rudých partyzánů
ztráty
130 000 mrtvých nebo zraněných 80 000 mrtvých nebo zraněných

Bitva o Caricyn byla jednou z důležitých vojenských operací Rudé armády během ruské občanské války. Probíhala od listopadu 1918 do léta 1919.

Caricyn (dnes Volgograd, dříve též Stalingrad) bylo pro bolševickou vládu vysoce důležité město. Šlo o strategickou pozici v jižním Rusku, která zabezpečovala Kavkaz a obilnice. Proti Carycinu vedl útok generál Anton Ivanovič Děnikin a kozáci Alexandra Dutova. Carycin bránil nejprve Kliment Vorošilov, stálým vojenským komisařem byl Josef Stalin a později přišel na pomoc Stalinovi, kavkazský velitel „Železné divize“ Dimitrij Žloba a bývalý carský generál A. E. Sněsarev.

Bitva probíhala od konce roku 1918 do poloviny roku 1919, kdy se podařilo definitivně zamezit nebezpečí ze strany bílých. Bitva probíhala ve dvou vlnách útoku, první přišla mezi listopadem-prosincem 1918, kdy měl velení obrany Carycinu v rukou plně Kliment Vorošilov. Druhá vlna probíhala od dubna do konce června 1919, kdy obraně velel Josif Stalin, s vojenskými posilami od Dimitrije Žloby a taktickými radami od generála Sněsareva.

Situace byla z počátku krajně špatná pro rudé. Zásobování bylo nedostačující a kvalifikovaného vojenského personálu bylo málo. A ti, kteří byli posláni na rozkaz L. D. Trockého byli popraveni Stalinem. Teprve rychlý zásah Dimitrije Žloby a taktická pomoc generála Sněsareva, kterého nechal Stalin po zásluze zatknout a Lenin propustit, zabránili tomu, aby toto strategicky důležité město padlo do rukou bílých. Kavkazská „Železná divize“ D. Žloby dorazila do města na konci jara 1919 a posílila jednotky ve městě proti bílým. Stalin se při obraně ukázal jako nekvalitní důstojník, který spíše popravoval než velel. Na této obraně se nepodílel nikdo ze známějších hrdinů občanské války jako byl Michail Tuchačevskij, Semjon Michajlovič Buďonnyj a další. V pozdějších letech si Stalin připisoval mnohem větší zásluhy než měl na obraně Caricynu. Úplně z historie vymazal úlohu posil velitele Žloby i taktického poradce Sněsareva.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Robert Tucker, „Stalin jako revolucionář“, kapitola Odchod do válka 154-162.
  • Robert Tucker, „Stalin jako revolucionář“, kapitola Hledání slávy na válečném poli 162-169.