Bitva o Širojamu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bitva o Širojamu
Konflikt: Sacumské povstání
Japonské zobrazení bitvy o Širojamu. Saigó Takamori je v červenobílé uniformě vidět, jak navádí své jednotky v pravém horním rohu.
Japonské zobrazení bitvy o Širojamu. Saigó Takamori je v červenobílé uniformě vidět, jak navádí své jednotky v pravém horním rohu.
Trvání: 24. září 1877
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: V blízkosti vrchu Tahara-zaka v Kagošimě, Japonsko
Casus belli: {{{příčina}}}
Výsledek: Vítězství císařské armády, které ukončilo Sacumské povstání a tím i existenci třídy samurajů
Změny území: {{{území}}}
Strany
Japonská císařská armáda Samurajové ze Sacumy
Velitelé
Síla
30 000 mužů 350-400 samurajů
Ztráty
neznámé 350 (přibližně)
{{{poznámky}}}

Bitva o Širojamu (japonsky: 城山の戦い, Širojama no tatakai) se odehrála 24. září 1877 v Kagošimě, Japonsko. Byla to poslední bitva Sacumského povstání.

30 000 císařských vojáků pod velením Sumijošiho Kawamury, ozbrojených puškami, kanóny a kulomety Gatling napadlo několik stovek samurajů pod vedením Saigó Takamoriho. Těchto 300-400 samurajů bylo vše, co zbylo z původní armády 25 000 válečníků, která obléhala císařskou posádku ve městě Kumamoto šest týdnů před bitvou o Širojamu.

Opevnění Japonské Imperiální armdády vedoucí kolem Širojamy. Foto z roku 1877

Problémy se zásobováním donutily Saigó Takamoriho, aby se bránil jen s omezenou podporou mušket a bez kanónů. Přesto samurajové, pod těžkou palbou, zaútočili na řady imperiální armády. Sumijoši Kawamura, velitel císařské armády, nevycvičil svoje muže pro boj z blízka. V několika minutách se organizovaná imperiální linie změnila v chaos. Samurajské šermířství obstálo proti armádě s velmi malým výcvikem tradičního boje. Na krátkou dobu Saigóovi linie držely. Imperiální armáda však nedovolila samurajům se znovu přiblížit a zlikvidovala Saigóovi muže z bezpečné vzdálenosti. Někteří samurajové se stáhli, zatímco ostatní odlákali palbu gatlingů na sebe.

Samurajové věděli, že vítězství bylo nedosažitelné a doufali, že budou omilostněni. Za účelem získání sympatií jezdili do kola před nepřítelem. Starší muži, kteří už spoustu let nebojovali si oblékli své přilby na svou poslední jízdu. Pro mnoho imperiálních vojáků bylo zastřelení starce příliš. Imperiální armáda bitvu vyhrála, ale samurajové si získali respekt všech, kdo událost zhlédli.

Situace byla pro Saigóa velmi ponurá. Bitva došla náhlému konci, když byl Saigó zasažen téměř smrtelnou střelou do stehenní tepny. Jeho zbylí muži se s ním stáhli do nedalekých lesů, kde mohl Saigó dojít svého konce v klidu. Jeden z jeho samurajů mu asistoval při seppuku, než ho mohli nepřátelé zajmout.

22. února 1889 udělil císař Meidži Saigóovi posmrtnou milost. V Kagošimském centrálním parku stojí socha na jeho počest.

Tato bitva inspirovala finální scény filmu Poslední samuraj.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Battle of Shiroyama na anglické Wikipedii.