Biskupský dvůr (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Biskupský dvůr
Chybí zde svobodný obrázek
Poloha
Adresa Praha 1, Malá Strana, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Biskupský dvůr byl opevněný hrádek na pražské Malé Straně. Stával v okolí dnešních ulic Mostecké a Letenské, přibližně v místě Dražického náměstí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dvůr vznikl na základě snah pražského biskupa vymanit se z přímého vlivu vladařské moci. Písemně je dvůr poprvé zmiňován kolem roku 1249, jeho výstavba však nejspíš navazovala na stavbu daleko staršího Juditina mostu, proto je možné, že k založení dvora došlo někdy ve druhé polovině 12. století. V tom případě by byl zhruba stejně starý jako johanitská komenda naproti (dnes kostel Panny Marie pod řetězem) vystavěná v letech 11651182. Přestavěn a rozšířen byl dvůr především za biskupa Jana IV. z Dražic (1301–1343), další stavební úpravy pokračovaly za Arnošta z Pardubic a Jana z Jenštejna.

Během bitvy o Malou Stranu v roce 1420 byl Biskupský dvůr vypálen a z velké části pobořen a již nikdy nebyl obnoven. Dochovala se pouze jedna z gotických věží, která se nachází ve dvoře domu U Tří zlatých zvonků (Mostecká 16). Věž je nově opravena a dno věže sníženo téměř až k historické středověké úrovni. Vzácností ve věži jsou zachovalé erby, zdobené portály průjezdu i fragmenty středověkých kreseb.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]