Bioć

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bioć, Биоч
Pohoří Bioć při pohledu ze severu
Pohoří Bioć

Nejvyšší bod 2 396 m n. m. (Veliki Vitao)

Nadřazená jednotka Dinárské hory
Sousední
jednotky
Maglić, Volujak, Lebršnik, Žagrica, Pivska planina

Světadíl Evropa
Stát Černá Hora Černá Hora
Horniny vápenec
Povodí DunajDrina
Souřadnice

Bioć (cyrilicí Биоч) je pohoří nacházející se na severozápadě Černé Hory, v opštině Plužine. Nejvyšším vrcholem je hora Veliki Vitao (2396 m). Jedná se o páté nejvyšší černohorské pohoří.

Vymezení[editovat | editovat zdroj]

Leží v jihovýchodní části Dinárských hor. Patří do trojice menších pohoří – Bioć, Maglić a Volujak, které bývají prezentovány jako jeden celek. Největší plochu z těchto tří masivů zabírá právě skupina Bioć s několika vrcholy překračujícími výšku 2300 m. Na severu je Bioć od Magliće oddělen Mratinjskou dolinou a dolinou Urdeni do. Na západě je Bioć ohraničen krasovou planinou Presjeka a údolím Smrekovica, za nimiž se zvedají pohoří Volujak a Lebršnik. Na jihu sousedí se Žagricou – odděluje je údolí říčky Vrbnica. Východní ohraničení tvoří řeka Piva, za níž se rozkládá Pivska planina.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Masiv charakterizuje jednolitý hřeben s množstvím zajímavě tvarovaných štítů. Nad ledovcovými údolími Mratinj dol a Urdeni do ční strmé vrcholy Bioće s impozantními stěnami – např. 150 m vysoká Modra stena a především 600 m vysoká Zmajeva stena.

Významné vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k vápencové stavbě je pohoří Bioć poměrně chudé na vodní zdroje. Většími vodními toky jsou pouze říčka Vrbnica a Mratinjský potok tekoucí do řeky Piva. Nachází se tu také několik ponorů a vyvěraček. V Bioći se rovněž nalézají tři ledovcová jezeraVelké a Malé Stubljanské jezero a Mratinsko jezero.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Masiv je poměrně komunikačně obtížně přístupný. Do nitra hor vede jen několik úzkých cest se špatným povrchem. Nejsnazší přístup umožňuje Mratinjská dolina. Sem je také soustředěna turistika v pohoří.