Biketrial

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Biketrial

Biketrial dříve také cyklotrial je sportovní disciplína, při které jezdci zdolávají různé překážky aniž by se jakoukoli části svého těla dotkli země. Jedná se o poměrně náročný sport, ale není až tak nebezpečný, jak se na první pohled zdá. V České republice se biketrial jezdí teprve přibližně 20 let, ale už si stihl získat mnoho fanoušků. Biketrial je soutěž, kde se získávají pouze trestné body, tudíž jejím účelem je získat jich co nejméně, nejlépe žádný.

Biketrialové kolo[editovat | editovat zdroj]

Biketrialové kolo mívá úzký protáhlý rám s nízko položeným, nejčastěji však úplně chybějícím sedlem. Pedály jsou široké a kovové, pedály se používají pinové nebo klecové, řetěz a volnoběžku chrání ližina, u 26 palcových kol se místo ližiny používá rockring, na kole musí být silná a stabilní brzdová soustava, v předu se nejčastěji používá kotoučová brzda, a vzadu hydraulická ráfková, značek brzd je hodně např.: Magura, Hope, někteří jezdci si však dávají kotouč i na zadní kolo. Kotoučová brzda má lepší účinek v mokru, zadní si musíte "vylepšit" broušením ráfku či asfaltem. U 20" kol se používá 19" zadní ráfek kvůli tomu, aby se na zadní kolo mohl dát širší a vyšší plášť. Široký proto aby se zlepšila jezdcova stabilita při skocích na zadním kole a vyšší proto aby se zabránilo proražení pláště při nepovedeném výskoku. Zde platí, že čím je jezdec lepší, tím má lepší kolo. Většina jezdců začíná s 20 palcovým kolem a přechází na 26 palcové. Speciální velikost je 24" které je určeno na ježdění s triky po městě. Na tomhle kole se nedá moc jezdit jiný styl, nejčastější značka trialových kol je Monty, Onza a Inspired, ovšem stále víc přibývají i kola Rockman, Zoo a Echo Při biketrialu dostávají díly (komponenty) velkou zátěž, proto je nutné komponenty čas od času měnit. Nejčastěji se mění řetěz a volnoběžka. Cena nového biketrialového kola začíná na 8000 Kč dá se sehnat i bazarové od 5000 Kč

Biketrial v ČR[editovat | editovat zdroj]

Česká republika patří k biketrialovým velmocím. Za 21 let, kdy se čeští závodníci účastní závodů, získali 20 titulů mistr a 53 vicemistr světa.

Nejznámější čeští biketrialisté:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]