Big Boss

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Big Boss
Základní informace
Rodné jméno Jiří Valter
Žánry black metal, heavy metal
Povolání hudební skladatel, zpěvák, muzikant, velekněz církve satanovy[1]
Aktivní roky 1987 - současnost
Příbuzná
témata
ROOT, První Česko-Slovenský Chrám Církve Satanovy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Valter (* 1952), známější spíše jako Big Boss,[2] je český muzikant, zakladatel skupiny Root a zakladatel české odnože Církve Satanovy.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 6.února 1952 pianistovi a profesorovi Milanu Valterovi a laborantce v chemickém závodě. Pochází z Moravy, vystudoval gymnázium a poté dva ročníky sociální-právní nástavby.[3] Nejdříve se živil jako bluesový zpěvák, později se dostal k hard rocku a nakonec dospěl až k black metalu. V roce 1987 založil svůj nejslavnější hudební projekt – Root, se kterým vystupuje dodnes. Později také založil vedlejší projekt, Equirhodont.

Názory[editovat | editovat zdroj]

Big Boss byl veleknězem Církve Satanovy a v Česku založil jednu z jejích organizací, Československou církev Satanovu. Ta se po jeho odchodu, pod vedením mistra Pavla Brndiara f. Archechempe a dalších zkušených adeptů transformovala v První Česko-Slovenský Chrám Církve Satanovy. Big Boss C.S. vedl do roku 2004 než vedení předal mladším členům a odešel do ustraní. Veleknězem ho v devadesátých letech minulého století ustanovil sám LaVey (po telefonu). Po LaVeyově smrti se pohádal s Blanche Bartonovou, která po něm chtěla, aby zaplatil nějaké peníze – Big Boss odpověděl že se chová jako by vedla žebravý řád a že z ní "určitě LaVey chrlí v pekle síru".[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Radka Vítková: Skupina Root a satanistická rétorika v české metalové hudbě, bakalářská práce, Ústav religionistiky FF MU
  2. BigBoss: Kdo je úspěšný, je satanista
  3. DVOŘÁKOVÁ, Martina. Malé děti nepožírám - Rozhovor s veleknězem Církve Satanovy. DINGIR [online]. 3. , září 1998, roč. 1., s. 18 - 20. Dostupné online. ISSN 1212-1371.  
  4. http://bigboss.mysteria.cz/in014.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]