Přeskočit na obsah

Bhut Jolokia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bhut Jolokia
Pálivost až 1 041 427 SHU

Bhut Jolokia (ásámsky ভূত-জলকীয়া, bengálsky নাগা মরিচ nebo বিষ ঝাল), známá také jako Naga Jolokia nebo Ghost chilli) je chilli paprička dosahující pálivosti až 1 041 427 jednotek Scovilleovy stupnice (SHU). Jedná se o mezidruhového křížence papriky čínské (Capsicum chinense) a papriky křovité (C. frutescens).[1]


Dlouhou dobu (až do roku 2007) byla uznávána jako nejpálivější paprička světa. Bhut Jolokia je mezidruhový kříženec z Bangladéše a sousedního regionu severovýchodní Indie Ásám.[1] Roste v indických státech Ásám, Nágáland a Manípur, v Bangladéši v oblasti Sylhet. Lze ji nalézt také na Srí Lance, kde je známá jako Nai Mirris (Cobra Chilli).

Použití[editovat | editovat zdroj]

V Indii se používá jako homeopatický lék na žaludeční onemocnění, jako koření a také jako ochrana ve vedrech (zvyšuje pocení, čímž se snižuje teplota organismu).[2] V severovýchodní Indii se rozmazává na ploty nebo se přidává do dýmovnic k ochraně proti divokým slonům. Jako zbraň se využívá v kouřových granátech (např. k vyhnání protivníka z úkrytu) a jako velice účinný pepřový sprej.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Křížením papričky Bhut Jolokia s červenou papričkou habanero vznikl v roce 2012 v Jižní Karolíně hybrid Carolina Reaper, v současnosti (2015) nejpálivější chilli paprička světa.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Paul W. Bosland and Jit B. Baral. 'Bhut Jolokia'—The World's Hottest Known Chile Pepper is a Putative Naturally Occurring Interspecific Hybrid. Horticultural Science. 2007, s. 222–4. Dostupné online.  Archivovaná kopie. www.chilepepperinstitute.org [online]. [cit. 2015-01-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
  2. www.nbcnews.com
  3. PuckerButt Pepper Company Web site home page [online]. [cit. 2015-02-02]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]