Bezpečnostní instrukce (letectví)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Bezpečnostní instrukce jsou v dnešní době naprostou samozřejmostí v oblasti leteckého průmyslu. Jsou předváděny za doprovodu zvukového záznamu vždy před odletem letadla. Je v nich poukazováno na to, co se během letu nesmí, tj. například kouřit nebo používat některá elektronická zařízení. Povinností každé posádky je ukázat cestujícím, jak zapnout pás, co se stane, když vypadnou kyslíkové masky, tj. když dojde k dekompresi, jak nafouknout plovací vestu, kde jsou umístěny nouzouvé východy a jak se k nim dostat. Některé společnosti nepoužívají manuální instruktáž, ale speciální natočené video. Mezi takové společnosti patří například i dopravce Travel Service.

Bezpečnostní pásy[editovat | editovat zdroj]

Pokud se nad sedadlem rozsvítí světelná signalizace, připoutejte se, pasažér by si měl v zájmu vlastní bezpečnostni pás zapnout.

Kyslíkové masky[editovat | editovat zdroj]

Kyslíkové masky vypadnou v případě, že z kabiny unikne tlak, dojde k tzv. dekompresi. Pasažér by pak měl ihned přitáhnout masku k sobě (aktivace přívodu kyslíku), přetáhnout přes hlavu a nasadit na nos a ústa, vzadu upevnit popruh, aby mu maska držela. Pak může klidně dýchat. Rodiče nejprve nasadí masku sami sobě a teprve pak nasadí masku dětem[1].

Plovací vesty[editovat | editovat zdroj]

Plovací vesty jsou v economy class umístěny pod sedadly. Užívají se v případě nouzového přistání na hladině moře. Vesta se navléká přes hlavu, popruhy se zapínají vepředu. Vesta se nafoukne po trhnutí za červené (popř. jinak barevné) stisky. Je možné dofouknout vestu i ústy. V případě potopení letadla pod vodu se vesta musí nafouknout až poté, co se dotyčný dostane pryč z letadla[1] - pokud by totiž měl vestu nafouknutou v letadle, tak by ho vesta vynášela nad hladinu a tím, že je člověk v letadle, tak mu to znemožňuje únik a hrozí riziko utonutí.

Nouzová evakuace[editovat | editovat zdroj]

V případě nouzové evakuace letadla se ulička letadla osvítí. Tato speciální zářivá světla vedou k nouzovým východům. Nouzové východy jsou rozmístěny individuálně u každého letadla a jejich počty se mohou lišit.

Nekouřit, nepoužívat mobily[editovat | editovat zdroj]

V letadle je každý pasažér upozorněn, že je let nekuřácký a v zájmu bezpečí letadla se nesmí používat mobilní telefony, kapesní počítače a další elektronická zařízení. O používání některých zařízení se pasažér může informovat u palubního personálu, nebo v bezpečnostní kartě.

Zavazadla[editovat | editovat zdroj]

Příruční zavazadla jako jsou kabelky, tašky a podobně musí být uložena ve schránkách nad sedadly nebo pod sedadlem. Nesmí nikterak ohrožovat bezpečí ostatních a nesmí blokovat přístup k nouzovým východům.

Shrnutí[editovat | editovat zdroj]

Shrnutí všech bezpečnostních pokynů je napsáno v kartách, které jsou umístěny v kapsách sedadel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.forexample.cz/view.php?nazevclanku=jak-prezit-nehodu-letadla&cisloclanku=2008100008

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Soukromá sbírka bezpečnostních instrukcí sběratele MH

Na stránkách jsou různé bezpečnostní karty leteckých společností