Beto O'Rourke

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Beto O'Rourke
Beto O'Rourke, Official portrait, 113th Congress.jpg
Stranická příslušnost
Členství Demokratická strana

Narození 26. září 1972 (47 let)
El Paso
Choť Amy O'Rourke (od 2005)
Rodiče Pat O'Rourke a Melissa O'Rourke
Příbuzní Charlotte O'Rourke (sourozenec)
Alma mater Kolumbijská univerzita (do 1995)
El Paso High School
Woodberry Forest School
Profese politik, obchodní ředitel, hudebník a obchodník
Podpis Beto O'Rourke, podpis
Webová stránka betoorourke.com
Commons Kategorie Beto O'Rourke
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Francis O'Rourke (* 26. září 1972) je americký politik a obchodník, od roku 2013 ve sněmovně reprezentantů za 16. okrsek státu Texas. Byl nominován demokratickou stranou pro senátní volby, do kterých nastoupil proti republikánovi Tedu Cruzovi.

Narodil se v příhraničním městě El Paso do americké rodiny s irskými kořeny. V prostředí mexického vlivu získal ze svého jména Robert přezdívku Beto, kterou používá, taktéž si osvojil španělštinu. V El Pasu vychodil základní a střední školu, poté nastoupil na Colombia University, kde v roce 1995 získal titul bakaláře z anglické literatury.

Na začátku 90. let na univerzitě byl kapitánem veslařského týmu, hrál ve skupině Foss a byl jednou zatčen za ničení majetku univerzity a jízdě pod vlivem omamných látek.

Od roku 1995 pracoval v New Yorku, kde rozvíjel firmu nabízející internetové připojení. V roce 1998 se vrátil do El Pasa, o rok později spoluzaložil Stanton Street Technology, se kterou podnikal v oblasti vývoje softwaru a internetových služeb. Ve stejném roce kandidoval do radnice El Pasa, kdy porazil svého protikandidáta v poměru 57-43 %. Jedním z jeho politických rozhodnutí v El Pasu bylo analýza tzv. války proti drogám a zrušení zákonů proti držení marihuany, které považuje za neefektivní. Na radnici El Pasa byl v roce 2007 znovu zvolen a setrval zde do roku 2011. V tomto roce napsal knihu Dealing Death and Drugs: The Big Business of Dope in the U.S. and Mexico, pojednávající o válce proti drogám jako o pro stát výhodném byznysu.

V roce 2012 kandidoval do sněmovny reprezentantů za texaský 16. okrsek, kdy v primárkách o 1 % porazil Silvestra Reyese a v obecných volbách, už snadněji, porazil republikánku Barbaru Carrascovou. V roce 2014 a 2016 byl O'Rourke do sněmovny znovu zvolen. Ve sněmovně reprezentantů sedí ve výborech pro ozbrojené složky a záležitosti veteránů.

V roce 2018, na konci března, oznámil kandidaturu do Senátu Spojených států – na místo, pro jehož získání bude potřebovat porazit republikána Teda Cruze. V dubnu pro svou kampaň získal podporu demokratů výsledkem volby, jež ho 62 % favorizovala. Zajímavé na jeho kampani bylo, že na rozdíl od svého protivníka odmítl vliv „velkých peněz“, tedy finanční dary velkých korporací a vlivných majetných jednotlivců, a přesto Cruze aktuálně v objemu kampaně překonal v poměru 3:1.[1] Ve volbách byl poražen, když obdržel o 214 921 hlasů méně (48,3 %) než jeho soupeř Cruz.[2] V březnu 2019 oznámil, že bude kandidovat na prezidenta USA a pokusí se získat nominaci Demokratické strany ve volbách v roce 2020. Podle průzkumu CNN zveřejněného 30. dubna 2019 mu podporu vyjádřilo pouze okolo 6 % demokratických voličů.[3] Kvůli nízkým volebním preferencím a finanční situaci jeho kampaně 1. listopadu oznámil, že jeho šance na nominaci jsou mizivé a svoji kandidaturu na prezidenta proto stáhl. Žádného ze zbývajících Demokratických kandidátů bezprostředně nepodpořil.[4] Po přesvědčivém Bidenově vítězství v primárkách v Jižní Karolíně 29. února 2020 podpořil O'Rourke v předvečer volebního superúterý veřejně jeho kandidaturu.[5]

Politické pozice[editovat | editovat zdroj]

Rodinný život[editovat | editovat zdroj]

O'Rourke se oženil v roce 2005, kdy si vzal Amy Hoover Sandersovou. Mají spolu 3 děti. Amy v roce 2017 po Betovi převzala byznys, který Beto započal v polovině 90. let, aby se mohl věnovat politické kampani.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Beto O’Rourke raised more than $38 million in the third quarter — a record that's about three times Ted Cruz’s haul. Texas Tribune, 12. 10. 2018 Dostupné online
  2. Ted Cruz’s margin of victory over Beto O’Rourke was even slimmer than we thought. Houston Chronicle, 6. 12. 2018 Dostupné online
  3. CNN Poll: Biden solidifies front-runner status with post-announcement bump. CNN, 30. 4. 2019 Dostupné online
  4. WEISSERT, Will; PACE, Julie. Lacking magic of Senate run, O’Rourke drops presidential bid. Associated Press [online]. 2019-11-02 [cit. 2019-11-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. PEOPLES, Steve. On Super Tuesday eve, Biden gets boost from former rivals. Associated Press [online]. 2020-03-03 [cit. 2020-03-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]