Besedické skály

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chléviště, vyhlídka Kde domov můj

Besedické skály je skalní oblast v CHKO Český ráj, rozkládající se na jižním a západním úbočí vrchu Sokol (562 m n. m.) nad údolím Jizery, nedaleko vsi Besedice. Skládá se z trojic skalních měst – Besedického, Kalicha a Chléviště.

Skalní města[editovat | editovat zdroj]

  • Besedické skalní město – rozkládá se v jihovýchodní části oblasti a zdejší věže dosahují výšky až 10 metrů. Nachází se zde také vyhlídka Vysoká skála s rozhledem na Klokočské skály a Trosky.
  • Skalní město Kalich – zaujímá jižní část skal a jsou pro něj typické především skalní výklenky a zřícené bloky. Součástí je i bývalá skalní modlitebna s oltářem z roku 1634 s vyobrazeními veršů a kalichů. Po Bílé hoře se ve skalách ukrývali čeští bratři a na tomto místě konali bohoslužby. Zde zaznamenané verše pochází z Kšaftu J. A. Komenského, o bibli Kralické a od františkánského mnicha J. Vitáska.
  • Skalní město Chléviště – je největším z trojice skalních měst v Besedických skalách a zaujímá západní úbočí Sokola. Vyznačuje se zejména skalními věžemi o výšce více jak 20 metrů, v části se také nachází značné množství slují, puklinových jeskyní, soutěsek, průchodů a zřícených skalních bloků. Upravená místa vyhlídek umožňují rozhled po údolí Jizery, ale také na Vranovský hřeben a Ještěd. Z Husníkovy vyhlídky je možné vidět i Bezděz. Jednou ze zdejších památek je Sluj exulanta Václava Sadovského ze Sloupna. Dalšími vyhlídkami v oblasti jsou např. Hořákova vyhlídka, Vyhlídka Kde domov můj či již značně zarostlá Kinského vyhlídka.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]