Bertold V. z Andechsu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bertold V. z Andechsu
Portrét
Narození 1180
Bamberk
Úmrtí 23. května 1251 (ve věku 70–71 let)
Aquileia
Otec Bertold IV. z Andechsu
Matka Anežka z Rochlitz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bertold V. z Andechsu (německy Berthold V. von Andechs nebo Berthold von Aquileia; 1180? Bamberg23. května 1251) byl arcibiskup kaločský, patriarcha akvilejský a také bán chorvatský, slavonský a dalmatský. Zasloužil se o stavbu katedrály v Udine.

Život[editovat | editovat zdroj]

Bertold se svými rodiči a sourozenci (středověká iluminace, Ostrovský kodex)

Byl mladším synem meranského vévody Bertolda a Anežky, dcery lužického markraběte Dediho Wettinského a byla mu určena církevní kariéra. Roku 1203 se stal proboštem u bamberské kapituly a po sňatku sestry Gertrudy se přesunul do Uher, kde byl na základě švagrovy intervence roku 1206 zvolen kaločským arcibiskupem. Papež volbu nepotvrdil, snad kvůli nízkému věku zvolence a Bertold se věnoval dalšímu studiu v italské Vicenze. Od švagra získal po návratu ze studií roku 1209 titul bána. Roku 1212 jej Ondřej ustanovil svým zástupcem a navrch přidal titul vévody sedmihradského, což popudilo uherské magnáty, již tak dost znechucené systematickým protežováním cizinců. O rok později využili královy nepřítomnosti, Bertolda obvinili ze zneuctění choti župana Petra a nenáviděnou královnu zabili.

Zabili královu ženu, jeho švagr, patriarcha akvilejský, stěží uprchl a bylo pobito mnoho Němců...
— Haličsko-volyňský letopis[1]

10. února 1218 jmenoval papež Honorius III. Bertolda patriarchou akvilejským. Roku 1236 společně s bratrem Ekbertem, biskupem bamberským napadl Štýrsko rakouského vévody Fridricha Bojovného [pozn. 1] Podporoval císaře proti Lombardské lize a stejně tak byl ve sporu mezi papežem a císařem oddaným stoupencem Fridricha II., což mu roku 1239 vyneslo exkomunikaci, která byla o dva roky později zrušena na přímluvu uherského krále Bély IV., jeho synovce. V dalších letech se snažil být prostředníkem mezi císařem a papežem. Zemřel v květnu 1251 a jeho skonem zanikl v mužské linii rod Andechsů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Rakouský vévoda se dostal do říšské klatby a krom toho byl manželem Bertoldovy neteře Anežky. Manželství nebylo právě vyvedené.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bertoldo de Merania na anglické Wikipedii.

  1. Haličsko-volyňský letopis. Příprava vydání Jitka Komendová. Praha: Argo, 2010. 180 s. ISBN 978-80-257-0187-4. S. 45. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Arcibiskup kaločský
Předchůdce:
Jan I. Meranský
1206-1218
Bertold V. z Andechsu
Nástupce:
Ugrin Čák
Patriarcha akvilejský
Předchůdce:
Wolfger z Erly
1218 - 1251
Bertold V. z Andechsu
Nástupce:
Řehoř z Montelonga