Přeskočit na obsah

Bernhard Schmidt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bernhard Schmidt
Narození30. březnajul. / 11. dubna 1879greg. nebo 1879
Naissaar
Úmrtí1. prosince 1935 nebo 1935 (ve věku 55–56 let)
Hamburk, Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Alma materTechnologická univerzita Chalmers
Povoláníastronom a fyzik
ZaměstnavatelHamburská observatoř
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bernhard Voldemar Schmidt (30. březen 1879, Naissaar1. prosinec 1935, Hamburk) byl estonsko[1]-německý optik. V roce 1931 vynalezl teleskop[2], který nese jeho jméno, a který je široce využíván při fotografování velké části oblohy, pro jeho velké zorné pole a jemné rozlišení obrazu.

Bernhard Schmidt se narodil na ostrově Naissaar na území dnešního Estonska (tehdy Ruská říše) v rodině baltských Němců. Do roku 1898 pracoval jako telegrafista, fotograf a designér. V roce 1901 odešel z Estonska do Německa, kde začal studovat na inženýrské škole v Mittweidě. V tomto městě působil až do roku 1926, zřídil si zde malou dílnu na výrobu optických přístrojů a také soukromou hvězdárnu. V této době vytvořil svá prvá parabolická zrcadla a šestnáctipalcový teleskop.

V roce 1926 Schmidt odjel do Hamburku, kde pracoval na observatoři Bergedorf. Tři roky poté vynalezl nový systém pro zrcadlové dalekohledy, Schmidtův teleskop. Problém deformací obrazu, zejména tzv. sférické aberace, astigmatismus a tzv. kóma, se řešil u zrcadlových dalekohledů omezením zorného pole. Schmidt použil nejjednodušší sférické (kulové) zrcadlo a nesférickou korekční desku (či čočku), umístěnou do středu zakřivení zrcadla.[3] Schmidtův dalekohled tak může mít velmi široké zorné pole a hodí se zvlášť pro přehledové dalekohledy, hledače komet apod. Většina dalekohledů na oběžné dráze kolem Země užívá některou z verzí Schmidtova dalekohledu.

Pohřben je na hřbitově Bergedorf poblíž hamburské observatoře.

Bernhard Schmidt je hlavním hrdinou románu Vastutuulelaev (česky přibližně plavba proti větru) estonského spisovatele Jaana Krosse (1920–2007) vydaného v roce 1987.

Po Schmidtovi je pojmenován asteroid (1743) Schmidt a měsíční kráter Schmidt (ten je pojmenován současně po sovětském vědci Otto Šmidtovi a německém astronomovi J. F. J. Schmidtovi).


  1. Barbara Dufner: Den Himmel fest im Blick. Eine wissenschaftliche Biografie über den Astro-Optiker Bernhard Schmidt. Stuttgart: Franz Steiner Verlag 2002, S. 18; Vgl. auch: Jaan Kross: Kaks märkust Bernhard Schmidti asjus, in: Estonia 2/1985, S. 40.
  2. www.ast.cam.ac.uk [online]. [cit. 2013-12-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-24. 
  3. http://www.britannica.com/biography/Bernhard-Voldemar-Schmidt

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]