Bernardo Tolomei

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Svatý Bernardo Tolomei
Cesare gennari il beato bernardo tolomei by Stefano Bolognini.JPG
Datum narození 1272
Místo narození Siena, Itálie
Úmrtí Parametr "úmrtí" (nyní s hodnotou "1348") šablony "Infobox - světec" je zastaralý. Více informací po kliknutí.1348
Svátek 20. srpen
Blahořečen 1634 papežem Urbanem VIII.
Svatořečen 26. dubna 2009 papežem Benediktem XVI.
Úřady zakladatel a představený řádu olivetánů
Uctíván církvemi římskokatolická církev

Svatý Bernardo Tolomei (12721348) byl italský teolog, zakladatel olivetánů. V římskokatolické církvi připadá jeho památka na 20. srpna. Kanonizován byl Benediktem XVI. 26. dubna 2009.[1]

Giovanni Tolomei se narodil v Sieně v Toskánsku. Zvolil si italskou podobu jména Bernarda z Clairvaux Bernardo jako výraz obdivu k tomuto světci. Vzdělával se u svého strýce Christophera Tolomeo. Toužil stát se řeholníkem, ale jeho otec nesouhlasil. Bernard tedy pokračoval ve studiích v laickém prostředí. Po kursu filosofie a matematiky se věnoval studiu civilního a kanonického práva a teologie. Nějaký čas sloužil v armádě Rudolfa I. Habsburského. Po návratu do Sieny byl občany zvolen do nejvyšší pozice v městském parlamentu. Během tohoto povolání byl zasažen slepotou. Když se mu zrak vrátil, což přisuzoval zásahu Panny Marie, odešel na osamělé místo asi deset mil od Sieny a oddal se velmi prostému životu.

Pověst o jeho ctnostech brzy přilákala mnoho zvědavců, až byl Bernard obviněn z hereze. Odešel do Avignonu a bez obtíží se obhájil před papežem Janem XXII.. Po návratu založil řád Blahoslavené Panny z Olivové hory (olivetáni) podle Řehole sv. Benedikta. Posláním nového řeholního společenství měla být zvláštní úcta k Blahoslavené Panně. Guido, biskup z Arezza, v jehož diecézi byla řeholní komunita zformována, potvrdil její stanovy v roce 1319. Řád došel uznání i ze strany papežů Janem XXII., Klementem VI. a Řehořem XI. Když v Arezzu udeřil mor, Bernard se svými mnichy pečoval o nemocné. On i mnoho jeho spolubratří olivetánu se nakazilo a podlehlo smrtelné chorobě.

Bernard zemřel ve věku 76 let – z toho plných 27 let vedl řeholní komunitu, kterou sám založil. Po jeho smrti bylo zaznamenáno mnoho zázraků na jeho přímluvu. V roce 1634 byl beatifikován. Kanonizace se mu dostalo 26. dubna 2009 Benediktem XVI..

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bernardo Tolomei na anglické Wikipedii.

  1. http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=11170

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Bernardo Tolomei ve Wikimedia Commons