Bernardo Tolomei

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Bernardo Tolomei
Cesare gennari il beato bernardo tolomei by Stefano Bolognini.JPG
Zakladatel řádu
Datum narození 1272
Místo narození Siena, Itálie
Datum úmrtí 1348
Svátek 20. srpen
Blahořečen 1634 papežem Urbanem VIII.
Svatořečen 26. dubna 2009 papežem Benediktem XVI.
Úřady Zakladatel a představený řádu olivetánů
Uctíván církvemi římskokatolická církev

Svatý Bernardo Tolomei (12721348) byl italský teolog, zakladatel olivetánů. V římskokatolické církvi připadá jeho památka na 20. srpna. Kanonizován byl Benediktem XVI. 26. dubna 2009.[1]

Giovanni Tolomei se narodil v Sieně v Toskánsku. Zvolil si italskou podobu jména Bernarda z Clairvaux Bernardo jako výraz obdivu k tomuto světci. Vzdělával se u svého strýce Christophera Tolomeo. Toužil stát se řeholníkem, ale jeho otec nesouhlasil. Bernard tedy pokračoval ve studiích v laickém prostředí. Po kursu filosofie a matematiky se věnoval studiu civilního a kanonického práva a teologie. Nějaký čas sloužil v armádě Rudolfa I. Habsburského. Po návratu do Sieny byl občany zvolen do nejvyšší pozice v městském parlamentu. Během tohoto povolání byl zasažen slepotou. Když se mu zrak vrátil, což přisuzoval zásahu Panny Marie, odešel na osamělé místo asi deset mil od Sieny a oddal se velmi prostému životu.

Pověst o jeho ctnostech brzy přilákala mnoho zvědavců, až byl Bernard obviněn z hereze. Odešel do Avignonu a bez obtíží se obhájil před papežem Janem XXII.. Po návratu založil řád Blahoslavené Panny z Olivové hory (olivetáni) podle Řehole sv. Benedikta. Posláním nového řeholního společenství měla být zvláštní úcta k Blahoslavené Panně. Guido, biskup z Arezza, v jehož diecézi byla řeholní komunita zformována, potvrdil její stanovy v roce 1319. Řád došel uznání i ze strany papežů Janem XXII., Klementem VI. a Řehořem XI. Když v Arezzu udeřil mor, Bernard se svými mnichy pečoval o nemocné. On i mnoho jeho spolubratří olivetánu se nakazilo a podlehlo smrtelné chorobě.

Bernard zemřel ve věku 76 let – z toho plných 27 let vedl řeholní komunitu, kterou sám založil. Po jeho smrti bylo zaznamenáno mnoho zázraků na jeho přímluvu. V roce 1634 byl beatifikován. Kanonizace se mu dostalo 26. dubna 2009 Benediktem XVI..

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bernardo Tolomei na anglické Wikipedii.