Bernard Goldberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bernard Goldberg
Bernie Goldberg 2011.jpg
Narození 31. května 1945 (74 let)
New York City
Povolání novinář, politický komentátor, spisovatel
Stát Spojené státy americké
Ocenění Emmy for Journalism
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bernard Richard Goldberg je americký novinář, politický komentátor a spisovatel. Již devětkrát obdržel prestižní cenu Emmy v kategorii Žurnalistika. V současné době pracuje mj. jako komentátor ve Fox News.

Kauza v CBS[editovat | editovat zdroj]

Goldberg pracoval 28 let pro americkou televizní stanici CBS. Poté, co v roce 1996 Wall Street Journal otiskl jeho článek o liberální zaujatosti amerických médií, začalo to s jeho kariérou jít z kopce. K napsání onoho článku inspirovala Goldberga reportáž Erica Engberga ve zprávách stanice CBS nazvaná Zpátky do reality. Mělo se jednat o představení pravicového kandidáta na prezidenta, zastánce rovné daně; jeho výklad o rovné dani zde však reportér zcela evidentně zesměšnil: „Skutečnost je jasná: rovná daň je obrovská, neověřená teorie. Jak říká jeden ekonom, měli bychom ji předtím, než ji u nás zavedeme, někde vyzkoušet – třeba v Albánii.“ Po zveřejnění svého článku čelil Goldberg mnoha kritikům, hlavním z nich byl Dan Rather, jeho nadřízený, moderátor Večerních zpráv CBS. Ten s ním od té doby nepromluvil a považuje ho za konzervativního fanatika. Na svou obranu Goldberg odpovídá, že vždy volil demokraty.

V tomto sporu je velmi důležité si uvědomit americký systém politických stran, kde - velmi stručně - liberál = levice = demokrat (tj. pro pozitivní diskriminaci, pro právo na potrat, pro feminismus ála kvóty počtu žen ve vedení firem – důraz na lidská práva, který je podle mnohých kritiků vedený až do extrému) a konzervativec = pravice = republikán (tj. proti potratům, mnohdy věřící, podpora rovné daně). Goldberg se domnívá, že novináři jsou zaujatí neplánovaně a o svých názorech si myslí, že patří k politickému středu. Důsledkem toho je nevyváženost zpráv (mnohem více liberálů; u konzervativních institutů se tyto tak označují v titulku, liberální instituty se neoznačují) a další problémy s tím související.

O "své" kauze napsal v roce 2001 knihu Jak novináři manipulují.

Díla[editovat | editovat zdroj]

  • Jak novináři manipulují (Bias: A CBS Insider Exposes How the Media Distort the News), 2001
  • Arrogance: Rescuing America from the Media Elite, 2003
  • 100 People Who Are Screwing Up America, 2005
  • Crazies to the Left of Me, Wimps to the Right: How One Side Lost its Mind, and the Other Lost its Nerve, 2007
  • A Slobbering Love Affair: The True (And Pathetic) Story of the Torrid Romance Between Barack Obama and the Mainstream Media, 2009

Zdroje[editovat | editovat zdroj]