Bernard Fellay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bernard Fellay
Bishop Bernard Fellay.jpg
Narození 12. dubna 1958 (60 let)
Sierre
Alma mater The International Seminary of Saint Pius X
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jeho Excelence Bernard Fellay, FSSPX (12. dubna 1958, Sierre, Švýcarsko) je biskup tradicionalistického Kněžského bratrstva sv. Pia X.FSSPX, dnes jeho generální představený.

Svěcení a exkomunikace[editovat | editovat zdroj]

Na biskupa jej vysvětil zakladatel tohoto hnutí, mons. Marcel Lefebvre v Econe 30. června 1988. Spolusvětitel byl biskup Antônio de Castro Mayer, STL. Vysvěceni byli ještě další tři biskupové Bernard Tissier de MalleraisRichard Williamson, a Alfonso de Galarreta. Protože bylo biskupské svěcení uděleno bez souhlasu a přes varování Svatého stolce, Kongregace pro biskupy prohlásila, že světitel i svěcení se svým činem dopustili schismatu a upadli do „exkomunikace "latae sententiae“. Toto potvrdil ve svém motu proprio Ecclesia Dei i papež Jan Pavel II.. Papež Benedikt XVI. v lednu 2009 vyhověl Fellayově žádosti a údajnou exkomunikaci z něj i dalších postižených biskupů sňal.[1] To ovšem nezměnilo rozdílné pozice Svatého stolce a FSSPX, zvláště co se týče ekumenismu a pokoncilní mše.

Generálním představeným[editovat | editovat zdroj]

Generálním představeným FSSPX byl zvolen generální kapitulou v roce 1994. V červnu 2006 byl zvolen na druhé dvanáctileté období, tedy do roku 2018. Jeho předchůdcem ve funkci byl P. Franz Schmidberger. Ve své funkci byl kritizován pro přílišnou náklonnost Svatému Stolci, zvláště v souvislosti s mnohými audiencemi u papeže Františka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=10721