Berkeley Software Design

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: BSD (Berkeley Software Distribution).

Berkeley Software Design Inc. (BSDI nebo později BSDi) byla společnost, která vyvinula, prodala licenci a podpořila tak BSD/OS (původně známý jako BSD/386), obchodní a částečně patentované varianty operačního systému BSD Unix pro PC kompatibilní (a později i další) počítačové systémy.

Jméno bylo vybráno kvůli jeho podobnosti s "BSD" zdrojem jeho primárního produktu (konkrétně 4.3BSD Networking Release 2).

BSDI byla založena Rick Adamsem a členy Computer Systems Research Group (CSRG) na Kalifornské Univerzitě v Berkeley, včetně Keitha Bostica, Kirka McKusicka, Mikea Karelsa, Billa Jolitze a Donna Seeleyho. Jolitz, Seeley a Trent Hein pracovali pro firmu Ricka Adamse UUNET a stali se prvními zaměstnanci BSDI, když firma zahájila svou činnost v roce 1991.

V prosinci 1991 byl zaměstnán tajemník USENIX a bývalý vedoucí oddělení software ve firmě Convex Computer, Rob Kolstad z UIUC.

BSD/386 byl uvolněn v lednu 1992. Celý systém, včetně zdrojového kódu byl dostupný za 995 USD což bylo cenově dostupnější než ekvivalentní licence a zdrojový kód od konkurence Unix System V od AT&T (která stála více než 20,000 USD ke konci roku 1980). Pod vedením Roba Kolstada se společnost rozhodla věnovat internetové infrastruktuře jako jejich primárnímu okruhu zákazníků. V polovině roku 1990 téměř všech Top 10 webových stránek na světě používalo BSD/386 jako jejich zdrojový kód BSD.

USL vs. BSDI[editovat | editovat zdroj]

Na konci roku 1991, AT&T Unix System Laboratories (USL) vzneslo žalobu proti BSDi s tvrzením, že BSD/386 obsahoval jejich majetková obchodní tajemství a zdrojový kód. Když USL získala firma Novell, obě strany došly k dohodě v lednu 1994. BSD souhlasila s tím publikovat budoucí verze produktu, doposud známého jako BSD/OS, na CSRG je 4.4BSD-Lite verzi očištěnou o jakékoliv vlastnictví USL. Rob Kolstad (University of Illinois a Convex Computer Corporation) byl během tohoto období prezidentem BSDi a vedl firmu až do skončení tohoto desetiletí.

Fúze a prodej[editovat | editovat zdroj]

V roce 1999 pracovníci BSDi vyžadovali původní veřejné hlasování a dosadili nového prezidenta, aby co nejdříve s ohledem na nedávný úspěch Red Hat IPO na trhu Linux. Bohužel, tato strategie nebyla úspěšná a brzy poté, co Rob Kolstad opustil společnost, stála BSDI před bankrotem.

V roce 2000 se firma sloučila s Walnut Creek CDROM, distributorem freeware a open-source software na CD-ROM a krátce nato získala Telenet System Solutions, Inc., dodavatele serverové infrastruktury.

V roce 2001 pod silným finančním tlakem z nadměrného pákového efektu, BSD (známá do té doby jako BSDi) prodala svoje softwarové obchodní jednotky (zahrnující BSD/OS a bývalé open source projekty Walnut Creek FreeBSD a Slackware Linux) Wind River Systems a zbytek přejmenovala na iXsystems s obnoveným zaměřením na serverový hardware. Wind River brzy poté ztratila sponzorství od Slackware a jednotka FreeBSD byla zbavena jako oddělená entita FreeBSD Mall v roce 2002.

Čelící konkurenci z open-source BSD- a linuxových operačních systémů, Wind River přerušilo vývoj BSD/OS v prosinci 2003. Mnoho z jeho technologií doposud přežívá v komunitě vedoucí BSD deriváty, jako je FreeBSD.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Berkeley Software Design na anglické Wikipedii.