Bergamská botanická zahrada Lorenzo Rota

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bergamská botanická zahrada

Bergamská botanická zahrada Lorenzo Rota (italsky Orto Botanico di Bergamo "Lorenzo Rota") je název botanické zahrady ve městě Bergamo na severu Itálie. Botanická zahrada se nachází v Horním městě (it. Cittá Alta). Součástí botanické zahrady jsou živé venkovní a skleníkové sbírky, herbářové sbírky a laboratoře. Jako všechny botanické zahrady, plní i tato funkci kulturní a vzdělávací. Živé sbírky obsahují asi 1200 druhů, herbářové pak 44 000 herbářových položek. Zahrada byla založena v roce 1972. Zahrada je pojmenována po doktoru a botaniku Lorenzu Rotovi, který jako první vydal v roce 1853 Bergamskou flóru.[1]

Umístění a popis[editovat | editovat zdroj]

Zahrada se nachází ve starém městě v Bergamu, v lokalitě nazvané Scaletta Colle Aperto, což je jeden z původních bastionů – opevňovacích prvků Horního města. Do zahrady se dá vstoupit po schodišti z ulice Via Beltrami. Zde se nachází i výstavní sál a skleníky. Herbářové sbírky a laboratoře se pak nachází v části místní Citadele při východní straně.

Samotná botanická zahrada je orientována v prudkém svahu jižním a jihovýchodním směrem. Je rozdělena na několik částí. Při vstupu člověk nejprve prochází po úzké pěšince a stoupá po schodech nahoru. Napravo má část s kulturními rostlinami a nalevo flórou Středozemí. Po vstupu do botanické zahrady pak vstupuje do části s exotickými rostlinami, na niž navazuje část s rostlinami domorodými. Zahrada se nachází na ploše 2400 m2.[1] Jsou zde drobné pěšinky, lavičky pro odpočinutí a jezírka. Ze zahrady je též – při dobrém počasí – výhled na severní část Bergama a na Alpy. Při odchodu ze zahrady jsou umístěny skleníky a tzv. polveriera (čili skladiště prachu), která je občas využívána ke kulturním akcím.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ORTO BOTANICO DI BERGAMO "LORENZO ROTA". Visita e Video [online]. Bergamo: Orto Botanico di Bergamo "Lorenzo Rota", 2007-02-14, rev. 2008-10-23, [cit. 2009-04-02]. Dostupné online. (italsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]