Berbeři

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rozšíření Berberů dnes v severní Africe

Berbeři je souhrnné označení pro africké národy v severní Africe. Jejich předkové obývali souvislý pás území od Kanárských ostrovů přes Maroko až k údolí Nilu v Egyptě. Už ve starověku vybudovali transsaharský obchodní systém, který se opíral o karavanní cesty, ksary a kasby. V 7. století vlivem arabské migrace a v 11. století po vpádu beduínů byli zatlačeni do hornatého vnitrozemí a saharských oáz. Berbeři dnes žijí především v Maroku a v Alžírsku.

Vzhled

Mají světle snědou až tmavě žlutou kůži, sešikmené oči a dlouhé, černé vlasy. Vzhledem k životu v poušti mají Berbeři husté řasy pro ochranu před písečnou bouří. Kupodivu jim ve stáří vlasy nešednou, ale vypadávají z pouštním sluncem vysušené pokožky.

Způsob života

Vesnice Berberů v pohoří Atlas v Maroku

Žijí v pouštních oázách v plátěných přístřešcích.

Živí se chovem koní a velbloudů. Pěstují palmy datlové, protože jsou odolné vůči velkému kolísání teplot. Plody se používají jako krmivo, ze šťávy z výhonků se vyrábí palmové víno, ze zkvašených datlí pálenka.

Jejich metabolismus dokáže dobře zadržovat tekutiny, a tak vydrží až 5 dní bez vody. Zároveň je odolnější vůči jedům a účinkům alkoholu.

Berbeři jsou dospělí v 16 letech a v 40 letech se stávají staršími svého kmene. Umírají kolem 50–55 let.

Chov koní

Chovají koně s letitou tradicí a postupným šlechtěním se jejich vzhled trochu změnil, oproti klasickým druhům.

Související články

Externí odkaz

Šablona:Link FA