Benedikt Černý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Benedikt Černý, O.F.M.
Benedikt Černý
Benedikt Černý
Řeholník
Datum narození 1526
Místo narození San Fratello
Datum úmrtí 4. dubna 1589
Místo úmrtí Palermo
Svátek 4. duben
Místo pohřbení Santa Maria di Gesù
Blahořečen 15. května 1743
Benedikt XIV.
Svatořečen 24. května 1807
Pius VII.
Uctíván církvemi Římskokatolická církev a církve v jejím společenství.
Patronem San Fratella, Afroameričanů, Palerma

Svatý Benedikt Černý nebo Benedetto Manasseri (1526, San Fratello4. dubna 1589, Palermo) byl italský řeholník řádu františkánů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roku 1526 v San Fratello na severu Sicílie. Jeho rodiče dovezli jako otroky z Etiopie. Pracovali jako pastýři a rolníci. Z otroctví bylo propuštěni. Roku 1547 se Benedikt přidružil ke skupině poustevníků, kteří žili pod vedením Girolama Lanzy v okolí Palerma v Monte Pellegrino. Po nějakém čase však tuto komunitu rozpustil papež Pius IV. Roku 1562 Benedikt vstoupil k františkánům v Palermu. Nestal se knězem, ale jen řádovým bratrem. Sloužil zde jako kuchař. Mimo tří slibů čistoty, chudoby a poslušnosti složil i čtvrtý soukromý slib postu; tři dny v týdnu se postit a nikdy nepít víno.

Proti jeho vůli ho po smrti představeného zvolili za jeho nástupce, i když neuměl číst ani psát. Klášter byl však roku 1578 papežem zrušen a řeholníci se přesunuli do jiných klášterů. Benedikt se dostal na okraj města Palerma, kde znovu sloužil jako kuchař v klášterní kuchyni. Roku 1578 ho znovu zvolili představeným, potom novicmistrem a vikářem. Stal se známým díky svatosti života a údajným zázrakům. Svou pokorou a svatostí života pomohl k reformě svého františkánského kláštera. Mnoho lidí chodilo do kláštera, aby zahlédli nenápadného a pokorného bratra. Zemřel 4. dubna 1589 ve svém konventu. Jeho tělo odpočívá v kostele Santa Maria di Gesù.

Dne 15. května 1743 uznal papež Benedikt XIV. jeho kult. Svatořečen byl 24. května 1807 papežem Piem VII.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]