Benbecula

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Benbecula
Benbecula Beach.jpg
Benbecula
Benbecula
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Benbecula (gaelsky Beinn nam Fadhla nebo Beinn na Faoghla, česky „místo nad brody“)[1] je ostrov ve skotských Vnějších Hebridách. Podle sčítání lidu v roce 2011 zde žije 1283 stálých obyvatel, významná část z nich je katolického vyznání. Více než polovina obyvatel hovoří gaelsky, i když jejich podíl poklesl ze 75 % v roce 1921 na 56 % v roce 2001.[2]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Loch Ba Una

Rozloha ostrova je 82 km², rozměry jsou 12 km z východu na západ a stejně ze severu na jih. Leží mezi ostrovy Severní Uist a Jižní Uist. Ostrov je nízko položený, většina leží méně než 20 metrů nad mořem. Nejvyšším bodem ostrova je 124 m vysoký Ruabhal. Kultivovaná půda leží na západním pobřeží, východní polovina je pokryta jezery a rašeliništi. Největší osadou je Balivanich, který je administrativním centrem i pro sousední ostrovy. Nedaleko leží ostrovní letiště.

Památky a historie[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově je řada menhirů včetně zbytků neolitického kamenného kruhu v Rubha Bhidein. Dva komorové hroby se nacházejí mezi Loch Ba Una a Loch nan Clachan. Je zde naleziště z doby kultury zvoncových pohárů a zbytky staveb z doby železné. Kamenná stéla se symboly z Dun Buidhne je jediným dokladem piktského osídlení Vnějších Hebrid.

Mezi 9. a 13. stoletím byl ostrov součástí Ostrovního království, vytvořeného norskými Vikingy v oblasti Hebrid. Roku 1266 se stal součástí Skotského království. Ve středověku náležel Pánům z Ostrovů (Lords of the Isles) z klanu MacDonald. Z tohoto období pochází zřícenina hradu Borve Castle.

V roce 1746 byla k ostrovu zahnána loď, na níž prchal Karel Eduard Stuart, poražený v bitvě u Cullodenu. Obyvatelstvo ostrova s jakobitskou rebelií sympatizovalo. Protože byla na princovu hlavu vypsána odměna, převezla jej tajně Flora MacDonald na ostrov Skye.

V 19. století bylo obyvatelstvo ostrova vyháněno, aby byla získána půda pro chov ovcí.

V roce 1958 byla na ostrově zřízena vojenská základna v souvislosti s raketovou střelnicí na Jižním Uistu.[3]

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Silniční mosty spojují Benbeculu s oběma sousedními velkými ostrovy, Severním Uistem a Jižním Uistem. Byly zřízeny na místě brodů, od nichž se odvozuje jméno ostrova. Pravidelná lodní linka k ostrovu nezajíždí. Na ostrově je malé letiště.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Benbecula na anglické Wikipedii.

  1. Undiscovered Scotland - Benbecula Dostupné online.
  2. Scotland’s Census Dostupné online.
  3. Encyklopedia Britannica - Benbecula Dostupné online.
  4. Benbecula Airport Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]