Benátská krajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Původní benátská krajka (doba vzniku neznámá)
Nabídka krajek v Buranu na začátku 21. století

Benátská krajka (angl.: Venice point) je souhrnný název pro řadu variant šité krajky vyráběné v Benátkách od poloviny 17. asi do konce 18. století. K nejznámějším variantám patří: reliéfová (Raised point), růžičková (Rose point), plochá (Flat point), karnevalová, papežská a španělská. V závislosti na rozdílnosti stylu a období vzniku se vývoj benátské krajky někdy rozděluje do tří etap:

  1. Reliéfová spolu s růžičkovou krajkou – je zaplněna souvislým, hustým vzorováním, pod kterým je sotva znatelná půdice. Kontury motivů jsou velmi výrazné. Květinová krajka se liší od reliéfové drobnějšími, početnějšími a výraznějšími ornamenty.
  2. Plochá s pozdější korálkovou variantou (Coraline point) – je bez reliéfů, vzory jsou tenčí a spojovací niti jsou důležitější než na reliéfové krajce. Coraline měla původně imitovat větvičku s korálky. Nepravidelné vzory jsou spolu sotva spojeny, síť půdnice je málo znatelná, rostliny na ní vypadají jako imitace spleti přírody.
  3. Krajka s půdicí (Ground point) spolu s buranskou krajkou (Burano je skupina ostrůvků v Benátské laguně) – krajka s půdicí představuje poslední stupeň vývoje benátské krajky (koncem 18. století). Půdice je z dvojmo skané příze, kontury ornamentů nejsou zesíleny. Vzory nejsou tak pečlivě vypracované, krajka je přeplněna ornamenty.

Imitace benátské krajky se dají vyrábět na člunkových vyšívacích strojích.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Goldenberg: Lace Its Origin and History, EBook 2012, ISO 8859-1, str. 76-77
  • Vondrušková / Prošková: Krajkářství, Grada Publishing 2004, ISBN 978-80-247-0670-2, str. 19

Reference[editovat | editovat zdroj]