Beleco

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Projekt na inkubaci jiker lososa obecného v povodí řeky Kamenice, jehož koordinátorem je RNDr. Jiří Křesina.
Projekt na inkubaci jiker lososa obecného v povodí řeky Kamenice, jehož koordinátorem je RNDr. Jiří Křesina.
Plovoucí modifikace inkubační schránky LOSOSA Gama. Schránka je určena pro inkubaci jiker lososovitých ryb. Jedná se o průmyslový vzor vytvořený českým ichtyologem RNDr. Jiřím Křesinou.
Průmyslový vzor inkubační schránky LOSOSA, jehož původcem je český ichtyolog RNDr. Jiří Křesina.

Nevládní nezisková organizace se sídlem v Praze, zabývající se aplikovanou ekologií. Jeden z projektů organizace je inovovaná metoda repatriace lososa obecného do českých řek formou inkubace jiker v mateřském toku.[1] Metoda je založena na inkubaci jiker ve speciálních plovoucích schránkách umístěných v mateřském toku. Koordinátorem projektu je český ichtyolog RNDr. Jiří Křesina, který je také autorem inovované inkubační schránky LOSOSA. [2] V rámci projektu můžou zájemci podpořit aktivitu dárcovskou výzvou Losos na divoko.

V roce 2020 organizovalo Beleco, z. s. workshop ke dni World Fish Migration Day.[3]

Organizace se také zabývá managementy udržující a podporující bezlesí na vybraných lokalitách. Aktuálně je v tomto směru významným projektem, který koordinuje organizace Beleco, z. s. Military LIFE for Nature.[4] Hlavním účelem projektu Military LIFE for Nature je obnova a zachování vzácných druhů rostlin a živočichů, které ke svému životu potřebují neustálé narušování terénu. Projekt má zajistit po dobu následujících pěti let péči o přírodu v bývalých vojenských prostorech, které jsou svým významem srovnatelné s nejcennějšími českými chráněnými územími. Tato místa vyžadují pro udržení své biologické rozmanitosti dynamickou mozaiku krajiny, kterou byla schopna zajistit aktivní činnost armády při výcviku. V dnešních podmínkách, po odchodu armády, je třeba nahradit tento způsob jinými přístupy.[5][6]

  1. Beleco | Podpora kriticky ohroženého druhu lososa obecného na. beleco.cz [online]. [cit. 2021-02-17]. Dostupné online. (česky) 
  2. RESDB-Vyhledávací formulář průmyslových vzorů. isdv.upv.cz [online]. [cit. 2021-02-17]. Dostupné online. 
  3. World Fish Migration Day | Workshop. www.belecoworkshop.cz [online]. [cit. 2021-02-17]. Dostupné online. (česky) 
  4. Military Life | Military LIFE for Nature. www.beleco.cz [online]. [cit. 2021-02-23]. Dostupné online. (česky) 
  5. V Podyjí se narodilo první hříbě divokých koní. Ekolist.cz [online]. [cit. 2021-02-23]. Dostupné online. (česky) 
  6. Rodinka se rozrůstá: V Podyjí se narodilo první hříbě divokých koní. http://www.24zpravy.com [online]. [cit. 2021-02-23]. Dostupné online. (česky)