Beipiaosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxBeipiaosaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 124,6 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce beipiaosaura
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Rod Beipiaosaurus
Binomické jméno
Beipiaosaurus inexpectus
Xu, Tang & Wang, 1999
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Beipiaosaurus (Ještěr z Beipiao) byl terizinosauroidní teropodní a velmi podivně vyhlížející dinosaurus. Žil v období spodní (rané) křídy, asi před 125 miliony let, na území dnešní provincie Liao-ning v severovýchodní Číně.

Objev[editovat | editovat zdroj]

Objev tohoto zajímavého teropodního dinosaura byl veřejně oznámen 27. května 1999 v odborném časopisu Nature a vyvolal mezi paleontology malou senzaci. Druhové jméno inexpectus (=nečekaný) se vztahuje k celkově překvapivému a bizarnímu vzhledu tohoto dinosaura.

Kosterní diagram beipiaosaura

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Nejdůležitějším znakem beipiaosaura byla přítomnost pernatého pokryvu těla, které bylo spolu s kostrou objeveno. Je ještě lépe vyvinuto než u rodu Sinosauropteryx. Tento malý terizinosauroid byl 2,2 m dlouhý, necelý metr vysoký v kyčlích a vážil kolem 85 kg. Přesto byl až donedávna největším známým dinosaurem s dochovaným pernatým pokryvem těla. V roce 2007 však byl opět v Liao-ningu objeven ještě o trochu větší dinosaurus s peřím, který dostal název Sinocalliopteryx gigas (a jehož délka byla 2,37 m).

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Xu, X.; Tang, Z-L.; Wang, X-L. (1999). "A therizinosauroid dinosaur with integumentary structures from China". Nature. 399 (6734): 350–354. doi:10.1038/20670

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]