Bedrifelek Kadınefendi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bedrifelek Kadınefendi
Narození4. ledna 1851
Poti, Gruzie
Úmrtí6. února 1930 (79 let)
Istanbul, Turecko
Příčina úmrtípřirozená smrt
Pohřben/ahřbitov Yahyi Efendiho
VyznáníIslám
Dynastiedynastie Karzeg
Osmanská (po sňatku)
Manžel/kasultán Abdulhamid II.
DětiŞehzade Mehmed Selim
Zekiye Sultan
Şehzade Ahmed Nuri
Otecprinc Mehmed Karzeg
Matkaprincezna Faruhan İnal-lpa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bedrifelek Kadınefendi (4. ledna 18516. února 1930) byla konkubína osmanského sultána Abdulhamida II.

Život[editovat | editovat zdroj]

Bedrifelek se narodila jako členka dynastie Karzeg v lednu 1851 v Poti, kde Gruzie spadala pod Osmanskou říši. Její otec byl princ Mehmed Bey Karzeg a její matka princezna Faruhan Hanim Inal-Ipa. Její otec se hlásil ke kmeni Natukhai a její matka byla Čerkeska. Její rodné jméno není známo. Byla neteří Şayeste Hanım, manželky sultána Abdulmecida I. Měla čtyři sestry Bezmigül Dilber, Şazıdil, Nevrestan a Melekistan a bratra Kazima. Měla modré oči a blonďaté vlasy.

V roce 1864, během etnické čistky Čerkesů, společně s rodinou emigrovala z Kavkazu do Istanbulu, kde byla darována do harému osmanského sultána. V listopadu 1868 se provdala za prince Abdulhamida, který se později stal sultánem. Zastávala pozici třetí nejvýše postavené ženy. Později postoupila na druhou nejvýše postavenou ženu, když se s Abdulhamidem rozvedla jeho dřívější žena Safinaz. Když zemřela sultánova první žena Nazikeda, stala se nejvyšší ženou.

Po sesazení Abdulhamida z trůnu v roce 1909 se společně s ním a jejich synem, princem Mehmedem Selimem, usadila v paláci Serencebey, kde Abdulhamid v roce 1918 zemřel. Když se v roce 1924 z Osmanského chálífátu stala Turecká republika, odešla se synem do exilu do Nice ve Francii. Na rozdíl od ostatních členů sultánské rodiny nebyla Bedrifelek vyhoštěna a nakonec zůstala v Turecku. Zemřela v únoru 1930 a byla pohřbena na hřbitově Yahyi Efendiho.

Potomstvo[editovat | editovat zdroj]

Spolu s Abdulhamidem měla tři děti:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bedrifelek Kadın na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]