Becklespinax

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Becklespinax
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 140 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Obratle, patřící rodu Becklespinax
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Reptilia)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: teropodi (Theropoda)
Infrařád: Carnosauria
Rod: Becklespinax
Olshevsky, 1991
Binomické jméno
Becklespinax altispinax
Paul, 1988
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Becklespinax („Becklesova páteř“) byl rod velkého teropodního dinosaura, žijícího v období nejstarší spodní křídy (asi před 140 miliony let) na území dnešní Velké Británie (Sussex). Zkameněliny tohoto dravého dinosaura v podobě tří obratlů s vysokými trny objevil sběratel zkamenělin a amatérský paleontolog Samuel Beckles v roce 1884 (odtud rodové jméno).

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Zařazení tohoto teropoda je problematické. Fosilní obratle byly původně spojeny se zuby jakéhosi dalšího teropoda a pojmenovány Altispinax dunkeri (nadčeleď Megalosauroidea). Později se ukázalo, že jde o omyl a v roce 1988 popsal Gregory S. Paul obratle jako pocházející z nového druhu akrokantosaura, A. altispinax. V roce 1991 pak George Olshevsky přisoudil teropodovi nové rodové jméno, Becklespinax. Jako B. altispinax (typový a jediný známý druh) je znám dodnes.

Velikost[editovat | editovat zdroj]

Rozměry tohoto dinosaura můžeme pouze hrubě odhadovat, a to z důvodu skrovného fosilního materiálu. Dospělá délka zřejmě přesáhla 8 metrů a hmotnost mohla činit asi 1,5 až 2 tuny. Zajímavé je, že obratlové trny byly velmi vysoké a vykazují také patologie. Tyto útvary inspirovaly "hrb", zobrazovaný na hřbetě starých rekonstrukcí megalosaura (který byl s beklespinaxem dříve zaměňován).

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Molnar, R. E., 2001, Theropod paleopathology: a literature survey: In: Mesozoic Vertebrate Life, edited by Tanke, D. H., and Carpenter, K., Indiana University Press, p. 337–363.
  • Holtz, T. R.; Molnar, R. E.; Currie, P. J. (2004). "Basal Tetanurae". In Weishampel, D. B.; Dodson, P.; Osmolska, H. The Dinosauria (2nd. ed.). Berkeley: University of California Press. pp. 71–110.
  • Naish, Darren; Martill, David M. (2007). "Dinosaurs of Great Britain and the role of the Geological Society of London in their discovery: basal Dinosauria and Saurischia". Journal of the Geological Society 164: 493–510. doi:10.1144/0016-76492006-032.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]