Becklespinax

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxBecklespinax
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 140 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Obratle, patřící rodu Becklespinax
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád teropodi (Theropoda)
Infrařád Carnosauria
Rod Becklespinax
Olshevsky, 1991
Binomické jméno
Becklespinax altispinax
Paul, 1988
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Becklespinax („Becklesova páteř“) byl rod velkého teropodního dinosaura, žijícího v období nejstarší spodní křídy (asi před 140 miliony let) na území dnešní Velké Británie (Sussex). Zkameněliny tohoto dravého dinosaura v podobě tří obratlů s vysokými trny objevil sběratel zkamenělin a amatérský paleontolog Samuel Beckles v roce 1884 (odtud rodové jméno).

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Zařazení tohoto teropoda je problematické. Fosilní obratle byly původně spojeny se zuby jakéhosi dalšího teropoda a pojmenovány Altispinax dunkeri (nadčeleď Megalosauroidea). Později se ukázalo, že jde o omyl a v roce 1988 popsal Gregory S. Paul obratle jako pocházející z nového druhu akrokantosaura, A. altispinax. V roce 1991 pak George Olshevsky přisoudil teropodovi nové rodové jméno, Becklespinax. Jako B. altispinax (typový a jediný známý druh) je znám dodnes.

Velikost[editovat | editovat zdroj]

Rozměry tohoto dinosaura můžeme pouze hrubě odhadovat, a to z důvodu skrovného fosilního materiálu. Dospělá délka tohoto teropoda zřejmě přesáhla 8 metrů[1] a hmotnost mohla činit asi 1,5 až 2 tuny. Zajímavé je, že obratlové trny byly velmi vysoké a vykazují také patologie. Tyto útvary inspirovaly "hrb", zobrazovaný na hřbetě starých rekonstrukcí megalosaura (který byl s beklespinaxem dříve zaměňován).

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Molnar, R. E. (2001). Theropod paleopathology: a literature survey: In: Mesozoic Vertebrate Life, edited by Tanke, D. H., and Carpenter, K., Indiana University Press, p. 337–363.
  • Holtz, T. R.; Molnar, R. E.; Currie, P. J. (2004). "Basal Tetanurae". In Weishampel, D. B.; Dodson, P.; Osmolska, H. The Dinosauria (2nd. ed.). Berkeley: University of California Press. pp. 71–110.
  • Naish, Darren; Martill, David M. (2007). "Dinosaurs of Great Britain and the role of the Geological Society of London in their discovery: basal Dinosauria and Saurischia". Journal of the Geological Society 164: 493–510. doi:10.1144/0016-76492006-032.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]