Bechtel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bechtel
Základní údaje
Právní formasoukromá společnost
Datum založení1906
ZakladatelWarren A. Bechtel
Adresa sídlaSan Francisco, 941 05, USA
Souřadnice sídla
Klíčoví lidéBrendan Bechtel
Charakteristika firmy
Oblast činnostiinženýrství
Obrat2 mld. US$ (2018)[1]
Dceřiné společnostiBechtel Jacobs
Marinship
Identifikátory
Oficiální webwww.bechtel.com
LEIA2351DQ25OUUH2Q6RR89 a 180PRR0MMRVF2Y5S8Q19
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bechtel Corporation (též Bechtel Group) je největší americká korporace nabízející stavební a inženýrské práce, a devátá největší soukromá společnost v USA. Byla založena v roce 1898 a sídlí v městě San Francisco (Kalifornie).

Předmět podnikání[editovat | editovat zdroj]

Bechtel je významnou společností ve stavebnictví a inženýrství - věnuje se velkým a těžkým stavbám a konstrukcím (bytovým i průmyslovým), budování přidružené infrastruktury a plánování, řízení (managementu) těchto stavebních projektů.

Aktiva[editovat | editovat zdroj]

Skupina Bechtel Group má okolo 40 tisíc zaměstnanců(2006) pracujících na projektech v téměř 50 zemích světa a její výnosy (z roku 2006) činily 20,5 mld dolarů.

Minulé projekty[editovat | editovat zdroj]

Ve 30. letech spolupracovala na stavbě Hooverovy přehrady a v letech 1947 až 1950 budovala Transarabský ropovod. V 60. letech začala Bechtel spolupracovat s unií čtyř firem z těžebního-stavitelského průmyslu: N. V. Nederlandse Gasunie, která stavěla plynovody z velkého dánského ložiska zemního plynu své doby. V 90. letech se prováděla management stavby Eurotunelu. Do současnosti se Bechtel Corporation podílela na mnoha velkých a významných stavbách a projektech.

CEO Bechtelu je Riley P. Bechtel, Stephen Bechtel junior zasedá v generálním vedení korporace. Rodina Bechtelů fakticky tuto korporaci začala vlastnit v roce 1925. Tato korporace si budovala vztahy s politickými špičkami mnoha předchozích amerických vlád: Nixona, Reagana, George H. W. Bushe, Clintona a George W. Bushe. Bechtel má též vřelé vztahy s jinými vládami, zejména saúdskou královskou rodinou. V minulosti se stala terčem kritiky za špatné řízení projektu Big Dig v Bostonu, finančními vazbami na rodinu bin Ládinů a okolnosti, za kterých získala kontrakty pro přestavbu poválečného Iráku v roce 2003. Někteří evropští i američtí politici vznesli obvinění z korupce mezi Bechtelem a administrativou George W. Bushe (například Ross J. Connelly nebo W. Kenneth Davis, kteří v minulosti zastávali hlavní posty v Bechtelu a jeho dceřiných společnostech, nyní slouží ve významných funkcích státních agentur či vládních programů; George P. Shultz, bývalý prezident Bechtelu zastával za Ronalda Reagana funkci v ministerstvu obrany a od roku 2002 figuroval v komisi pro osvobození Iráku).

Bechtel již několik let vlastní a řídí elektrárny, ropné rafinerie, vodohospodářské systémy a letiště v několika zemích světa jako Turecko, Velká Británie a samozřejmě ve Spojených státech. Její počínání a vztah k obyvatelům zemí třetího světa, ve kterých také působí, se stal předmětem kritiky této korporace antiglobalizačních a environmentalistických hnutí.[2]

Dceřiné a smluvní firmy Bechtel Group[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bechtel na anglické Wikipedii.

  1. SIPRI Arms Industry Database.
  2. O praktikách firmy Bechtel (mezi jinými) byl natočen dokument The Corporation
  3. http://www.marathon.com/content/includes/PF_News_Releases.asp?ReleaseID=1006783[nedostupný zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]