Beautiful Thing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Beautiful Thing
Původní název Beautiful Thing
Země Spojené království
Jazyk angličtina
Délka 90 min
Žánr romantický
Námět a scénář Jonathan Harvey
Režie Hettie MacDonald
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Linda Henry: Sandra Gangel
Glen Berry: Jamie Gangel, její syn
Scott Neal: Ste Pearce
Tameka Empson: Leah Russell
Ben Daniels: Tony
Produkce Tony Garnett
Bill Shapter
Hudba John Altman
Kamera Chris Seager
Výroba a distribuce
Premiéra Spojené království 21. června 1996
Produkční společnost Film4 Productions
Beautiful Thing na ČSFD 
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Beautiful Thing (tj. Krásná věc) je britský film režisérky Hettie MacDonaldové z roku 1996, který pojednává o vztahu dvou teenagerů. Film byl natočen podle stejnojmenné divadelní hry Jonathana Harveye.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Film se odehrává na londýnském předměstském sídlišti Thamesmead v Bexley. Jamie a Ste, kteří bydlí vedle sebe v jednom domě, chodí do stejné školy. Jamie bydlí se svou matkou Sandrou, která pracuje jako servírka a snaží se získat licenci na provoz vlastní hospody. Jejím přítelem je o několik let mladší Tony. Ste žije se svým otcem alkoholikem a starším bratrem. Když se jednou Jamieho matka vrací večer z práce, potká Stea, který odmítá jít domů, protože ho otec a bratr opět zbili. Přespí proto u Jamieho v pokoji. Stejně tak i druhou noc, protože ho doma opět zmlátili. Spí v jedné posteli a dojde mezi nimi k sexuálnímu kontaktu. Ste druhý den ráno uteče z pokoje do svého bytu. Na párty, která se koná večer, mu Jamie vyzná lásku. Ste sice nejprve podrážděně odmítne, ale i on je zamilovaný. Jamie ukradne v trafice časopis pro gaye, kde najde inzerát na hospodu pro homosexuály a se Steem se tam vydají. Matka se ze školy doví, že jejího syna šikanují spolužáci kvůli homosexualitě a objeví v jeho pokoji gay časopis. Proto oba sleduje a zjistí, kam spolu odjeli. Po jeho návratu se pohádají a matka prozradí, že dostala nabídku vést hospodu v jihovýchodní části Londýna ve čtvrti Rotherhithe. Také se rozejde s Tonym. Jamie se s matkou usmíří a přemluví ji, aby s nimi jela do gay podniku. V závěrečné scéně Jamie a Ste tančí mezi domy sousedům pod okny na píseň Dream a Little Dream od Cass Elliot. Matka se k nim přidá a tančí se sousedkou Leahou.

Divadelní hra[editovat | editovat zdroj]

Divadelní hra, která byla předlohou filmu, měla premiéru 28. července 1993 v londýnském Bush Theatre v režii Hettie MacDonaldové. Hra hostovala i v dalších londýnských divadlech a v roce 1996 byla zfilmována pro Channel Four Films.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]