Bazilika Valère

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bazilika Valère
Sion Valere Castle 20070730.jpg
Základní informace
Slohrománská architektura
Pojmenováno poValeriana
Poloha
AdresaRue des Châteaux 100, 1950 Sion, Sion, ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bazilika Valère, francouzsky Basilique de Valère, či též Hrad Valère, francouzsky Château de Valère, oficiálním jménem Notre-Dame de Valère (které se ovšem příliš nepoužívá, aby kostel nebyl zaměňován s druhým sionským chrámem, jenž rovněž nese název Notre-Dame), je opevněný kostel ve švýcarském městě Sion, v kantonu Valais, asi 50 km jihovýchodně od Montreux. Ční na 120 metrů vysoké vyvýšenině nad městem, kde se původně nacházela pevnost z římských časů. Zde zprvu sídlila diecéze sionská, nejstarší diecéze ve Švýcarsku, jejíž kořeny sahají až do 4. století. Později se biskup usadil ve druhém sionském chrámu - Katedrála Notre-Dame-Sion (du Glarier).

Nejstarší románské části současné katedrály Valère byly vystavěny v letech 1100 až 1130. Další fáze výstavby, v letech 1235 až 1267, byla již gotická. Ta formovala zvláště vnitřní prostory, vnějškově si stavba zachovala románský ráz a patří k nejvýznamnějším románským památkám ve Švýcarsku. Ceněná je výzdoba chrámu, již tvoří fresky a vyřezávané dřevěné ornamenty z 15. století.[1] Ještě slavnější jsou však místní varhany, nejstarší stále hrající varhany na světě, pocházející z konce 14. nebo počátku 15. století. Právě díky nim se v Sionu každoročně pořádá varhanický hudební festival.[2] Kostel je katolický.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Valère Basilica na anglické Wikipedii.

  1. Sion byl a je sídlem biskupství | Švýcarsko na Světadílech. svycarsko.svetadily.cz [online]. [cit. 2020-01-09]. Dostupné online. 
  2. Varhany: kde uslyšíte ty nejstarší a největší?. Kudy z nudy [online]. Dostupné online.