Bayerova maska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Uspořádání barevných filtrů v Bayerově masce, šedě snímací čip

Bayerova maska (také Bayerův filtr, Bayerova mozaika) je pole barevných filtrů, který se používá k filtraci světla dopadajícího na snímací čip u většiny jednočipových digitálních fotoaparátů. Je pojmenována po svém tvůrci, Bryci E. Bayerovi z firmy Eastman Kodak, který ji patentoval v roce 1976.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Maska se skládá ze tří druhů filtrů, každý propouští jen světlo jedné vlnové délkyčervené, modré nebo zelené. Jsou uspořádány v pravidelné mřížce, přičemž prvků propouštějících zelenou je 2× více než prvků propouštějících ostatní 2 barvy. Vyšší počet zelených elementů odráží vlastnosti lidského oka, které je nejcitlivější právě na tuto barvu.

Nevýhody[editovat | editovat zdroj]

Výsledkem snímání přes Bayerovu masku je sice snímek se stejným počtem pixelů jako rozlišení čipu, ale každý pixel obsahuje údaje jen o jedné dopadající barvě. Další dvě barevné složky nutné pro vznik barevného obrázku je potřeba dopočítat.

Alternativy[editovat | editovat zdroj]

Kromě tohoto filtru se v digitálním snímání používají také fotoaparáty se třemi čipy, kde každý snímá jen jednu barvu a filtr před ním je jednobarevný. Další alternativou je použití senzoru Foveon X3, který snímá všechny 3 barvy, každou v jedné vrstvě čipu.

V kosmickém výzkumu (meziplanetární sondy, Hubbleův teleskop) se používá systém jediného čipu, před kterým (někdy před, jindy za objektivem) je sada výměnných různobarevných filtrů. Barevný snímek vznikne až spojením několika snímků, pořízených přes různé filtry.

Související články[editovat | editovat zdroj]