Bay Bridge

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bay Bridge
Východní část, starý a nový most, v roce 2013
Východní část, starý a nový most, v roce 2013
Základní údaje
KontinentSeverní Amerika
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
KomunikaceInterstate 80 in California
Dopravasilniční
PřesSanfranciský záliv
ArchitektCharles H. Purcell, Arthur Brown, Jr. a Timothy L. Pflueger
Otevřen12. listopadu 1936
Webová stránkamtc.ca.gov/operations/programs-projects/bridges/san-francisco-oakland-bay-bridge
Souřadnice
Parametry
Materiálocel
Délka7,18 km
Šířka17,5 m a 78,74 m
Výška160 m
Max. rozpětí704 m
Mapa
Map
Další data
Kód památky00000525
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

San Francisco–Oakland Bay Bridge (známý také jako Bay Bridge) je komplex mostů přes Sanfranciský záliv v Kalifornii. Tvoří součást silnice Interstate 80 a představuje přímé spojení mezi San Franciscem a Oaklandem. Patří mezi mosty s největším rozpětím ve Spojených státech a po jeho dvou patrech denně projede zhruba 240 000 vozidel.

Jeho stavba byla plánována již od časů zlaté horečky, ale začala až v roce 1933 podle návrhu Charlese H. Purcella. Byl zprovozněn 12. listopadu 1936, šest měsíců před otevřením Golden Gate Bridge. Horní patro bylo původně určeno pro auta a spodní pro vlaky a nákladní automobily, ale po uzavření linek Key systému městské hromadné dopravy bylo i spodní patro uzpůsobeno pro silniční dopravu. V roce 1986 byl neoficiálně věnován politiku Jamesi Rolphovi.[1]

Most sestává ze dvou částí přibližně stejné délky. Starší západní sekce spojuje centrum San Franciska s ostrovem Yerba Buena a novější východní část spojuje ostrov s městem Oakland. Západní část je konstruována jako visutý most a původní východní část byla koncipována jako konzolový most. Během zemětřesení Loma Prieta spadla horní sekce východní části na spodní a most byl na jeden měsíc uzavřen. Mezi lety 2002 a 2013 proběhla rekonstrukce východní části, jejíž náklady přesáhly 6,5 miliardy dolarů.[2] Během této rekonstrukce byl zbudován souběžný visutý most, čímž se celá stavba stala nejširším mostem světa podle Guinnessovy knihy rekordů.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bay Bridge na anglické Wikipedii.

  1. 2008 Named Freeways, Highways, Structures and Other Appurtenances in California. [s.l.]: California Department of Transportation, leden 2009. Dostupné online. S. 41. 
  2. First Cars Cross SF-Oakland Bay Bridge's New Span [online]. ABC News [cit. 2013-09-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-09-06. 
  3. http://www.guinnessworldrecords.com/world-records/6000/widest-bridge

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]