Baulská hudba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hudba baulů (Baul sangeet) je speciální druh folkové hudby. Texty jsou výrazně ovlivněné Hindu-bhakti hnutím a filosofií Súfů. Zasahují hluboký smysl mysticismu, toužící po jednotě s věčností.

Baulové písněmi vylévají ven své pocity, aniž by se starali zapisovat texty podrobně na papír. Jejich ústní tradice tak funguje již od nepaměti. Důležitá část jejich filosofie je Deha tatta, spiritualně odevzdaná tělu spiše než mysli. Baulové pátrají po božskosti v lidských bytích, uvnitř i kolem sebe. Zůstávají nedotknutelní a nezasaženi vášněmi života, kterých užívají. V očích baulů jsme my všichni dar božské síly, tělo je chrám, a hudba je cestou propojení s touto silou.

Baul není jen o zpěvu a tanci – je hlavně filosofií. Hudební kultura a životní styl Baulů nadchl vesnický život tak hluboce, že bengálský lid ochránil baulské praktikanty po mnoho staletí.

Název „Baul“ je spojován se třemi termíny:

  1. betul (bláznivý, v rytmu hudby)
  2. vayu (vzduch, vnitřní proud energie)
  3. âuliyâ (svatý muž)

Baul může pocházet ze dvou odlišných prostředí, Hindu a Sufi (muslim), v obou případech bývají rebely proti ortodoxním praktikám a sociálním institucím. Důvod je ryze spirituální: neustále vyhledávají bytost zvanou „Adhar Manush“ (původního člověka), sídlící uvnitř každého lidského těla, a to prostřednictvím bláznivé lásky, tedy lásky překračující všechny hranice. Užívají poezie, tance a zpěvu jako nástroje k dosažení tohoto cíle.

Baulové chodívali z vesnice do vesnice a zpívali a hráli pro lidi za dobrovolnou almužnu. Jejich jediný majetek bývaly šaty sešité z barevných kusů látek, stejně jako jejich písně a tajné tantrické rituály. Baulové jsou často nazýváni Baishnav tantrics - tantričtí sadhuové (svatí), kteří následují mírumilovnou cestu praktikovaní tantry boha Visnu.

V roce 2005 byla baulská hudba zařazena na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO.