Přeskočit na obsah

Batizovská dolina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Batizovská dolina
Batizovská dolina od Tatranské magistrály
Batizovská dolina od Tatranské magistrály

Délka5 km
Rozloha5,7 km²

Nadřazená jednotkaVysoké Tatry
Sousední
jednotky
Gerlachovský kotol, Velická dolina, Kačacia dolina, Zlomiská, Štôlska dolina

SvětadílEvropa
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
PovodíBatizovský potok
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Batizovská dolina je údolí ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Nachází se v katastrálním území Starý Smokovec města Vysoké Tatry v okrese Poprad v Prešovském kraji. Je přibližně 5 km dlouhé a má rozlohu 5,7 km², čímž se řadí mezi menší údolí.

Hranice údolí[editovat | editovat zdroj]

Je otevřené směrem na jih. Na východě ho od Gerlachovského kotle odděluje rameno Kotlového štítu, tzv. Urbanove veže zakončené Dromedárovým hrbem. Severozápadně od Kotlového štítu je od Velické doliny oddělena masívem Gerlachovského štítu, jež je zakončen vrcholem Zadného Gerlachu. Na severu sousedí s Kačací dolinou, od které ji odděluje hlavní hřeben Vysokých Tater. V něm jsou od východu postupně Batizovský štít, Kačací štít a Popradský Ľadový štít. Na západě probíhá jižně od něj hranice s údolím Zlomiská, které tvoří hřeben Končisté s vrcholy Malá Končistá a Štôlska veža. Jižně od vrcholu Končisté je jeho ramenem oddělen od Štôlské doliny.

Povrch údolí[editovat | editovat zdroj]

V dolní části je údolí zalesněné. Horní část nad hranicí lesa je terasovitá, a oddělená od zbytku skalním prahem. V horní části je údolí rozděleno na dvě části hřebenem, který je zakončen skalní věží – Kostolíkem.

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Nad hlavním skalním prahem se v nadmořské výšce 1884 m nachází Batizovské pleso, z něhož odtéká Batizovský potok. Ten nad hranicí kosodřeviny vytváří Batizovské vodopády. V údolí se také nachází několik menších jezer. Jsou to v horní části Malé Batizovské pleso, Pliesko pod Kostolíkom a tři nevelká Batizovské oká. V dolní části se nachází Čierne pleso.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Pod Batizovským plesem prochází červená turistická značka červená turistická značka, která je východní částí Tatranské magistrály. Na západ směřuje k Popradskému plesu a na východ do Velické doliny. Jihovýchodně od Batizovského plesa z ní odbočuje žlutá turistická značka žlutá turistická značka z Vyšných Hágů. Horním patrem doliny vede sestupová cesta z Gerlachovského štítu, která je přístupná jen s horským vůdcem.

Ochrana území[editovat | editovat zdroj]

Celá dolina severně od silnice 2. třídy II/537 tvoří stejnojmennou národní přírodní rezervaci. Jižně od této silnice se ještě na území národního parku a na rozhraní s Velickou dolinou nachází národní přírodní rezervace Mraznica.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Batizovská dolina – v popředí Batizovské pleso, v pozadí Gerlachovský štít
Batizovská dolina – v popředí Batizovské pleso, v pozadí Gerlachovský štít

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dolina Batyżowiecka na polské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]