Basawan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Basawan
Basawan. Akbar Taming Mad Elephant Hawai. Composition by Basawan, coloring by Chitra. (left part) Akbarnama, ca. 1590, Victoria and Albert Museum, London.jpg
NarozeníDesetiletí od 1560
Uttarpradéš
ÚmrtíDesetiletí od 1600
Povolánímalíř a iluminátor
DětiManohar Das
Funkcedvorní malíř
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Basawan: Akbar krotí divokého slona Hawaie (33×20 cm) ilustrace z knihy Akbarnáma cca 1590

Basawan (asi 1556–1600) byl hinduistický malíř miniatur, který vytvářel bohatě ilustrované rukopisy z doby vlády mughalské dynastie.[1] Je považován za tvůrce nového indického umění. V jeho díle jsou spojeny vlivy indické, perské a evropské malby. Je charakteristické působivým zobrazením dramatických příběhů s barevnými kontrasty, živými detaily a smyslem pro perspektivu.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

O jeho životě se ví velmi málo. Podle jména se usuzuje, že pocházel z etnické skupiny Ahirů z nynějšího území Uttarpradéš. Stal se malířem u dvora císaře Akbara Velikého v Dillí, kde se soustředila řada umělců především ze severní Indie. Pokračoval v práci po svém učiteli, známém malíři miniatur Abd al-Samadovi. Basawanovi je připisováno více než 100 obrázků, většinou ilustrací v rukopisech. Výzdoba rukopisů byla většinou kolektivní prací pod vedením mistra, který určoval hlavní zaměření a kompozici. Ostatní specialisté měli na starosti barevnost, kresbu obličejů a podobně. Basawan byl především kreslíř, na kolorování spolupracoval s dalšími umělci. Patřil však mezi přední umělce. Spolupracoval na všech velkých projektech Akbarovy umělecké dílny v letech 1560–1600. Mezi pracemi, které jsou s určitostí připisovány Basawanovi, jsou ilustrace ke knize Razmnama (asi 1582–1586), pro kterou vytvořil 33 obrázků, Timurnama (asi 1584) s jeho třinácti miniaturami a Akbarnama.[2] Klíčový byl jeho podíl zejména na největším projektu Hamzanama – historie Amira Hamzy, strýce proroka Mohameda. Kniha vyšla ve čtrnácti svazcích a v každém bylo 100 miniatur, většina z nich se však časem ztratila.

Basawan byl jedním z prvních indických umělců, kteří se zajímali o evropské vlivy v malbě, které na Akbarův dvůr přinesli křesťanští misionáři po roce 1580. Západní vliv malby se projevuje hlavně ve využívání světla a stínu, i když celkové vyznění díla je veskrze indické. Je pro něho typické prostorové uspořádání, hloubka a pozadí, barevnost s ztvárnění pohybu jednotlivých postav či zvířat. Perský vliv je zřejmý na obrázku Ďábel, zloděj a pobožný člověk z rukopisu Anvar-i Suchaili (1570–1571), což je podobenství o oddaném laikovi, kterého nejprve podvedl zloděj a potom ďábel. V pozdějším období, po roce 1590 Basawan pracoval na výzdobě knihy Akbarnama, která je kronikou vlády císaře Akbara a obsahuje celkem 116 miniatur od mnoha umělců.[2] Z množství jeho ilustrací vyniká miniatura s názvem Akbarova dobrodružství se slonem Hawa´i. Scéna, v níž císař Akbar na slonu pronásleduje dalšího slona, se odehrává na mostě k pevnosti, který se pod vahou zvířete prolomil. Umělec na ní vyjádřil rozličné lidské postavy, které jsou svědky vzrušující podívané.[2] Podobné téma je na další miniatuře z této knihy: Akbar sleduje bitvu asketů u Thanesaru, v níž se umělci podařilo zobrazit nejen samotný zuřivý boj, ale prostřednictvím mimiky a výrazu také pocity účastníků bitvy. Je to důkaz, že Basawan uměl zobrazit i bojové scény, přestože nepatřily k jeho oblíbeným tématům.

Evropský vliv je patrný např. na miniatuře s názvem Muslimský poutník dostává poučení od bráhmana z rukopisu Hamza (Quintet) (1596–1597) podle básníka Amíra Dihlávího. Scéna se dvěma postavami je spojena hlubokou perspektivou s pozadím, které tvoří krajina s mostem, stromy a stavbami.

Zcela samostatné dílo mohl umělec vytvořit jen nezávisle na knize. Jedním z takových Basawanových obrázků je Let ptáka Simurga (kolem roku 1590), ve kterém spojil krásu přírody s fantastickým příběhem na téma Nizámího básně. Pomocí nelineárních perspektivních technik vyjádřil hloubku prostoru.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Basawan na anglické Wikipedii a Басаван na ruské Wikipedii.

  1. CHATELET, Albert; GROSLIER, Bernard Philipp, aj. Světové dějiny umění. Praha: Ottovo nakladatelství s.r.o., 2004. ISBN 80-7181-936-0. S. 606. 
  2. a b c HOSACK JAMESOVÁ, Karen, aj. Slavné obrazy. Překlad Mgr. Tomáš Nedvěd. Praha: Eiromedia Group, 2019. ISBN 978-80-7617-785-7. S. 84–85. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]