Barra (ostrov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Barra
Pohled na největší město Castlebay
UK Barra.png
Lokalizace Atlantský oceán
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království, SkotskoSkotsko Skotsko
Topografie
Rozloha 58,75 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrchol Heaval  (384 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel 1 078 (2001)
Hustota zalidnění 18,3 obyv./km²
Největší sídlo Castlebay
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Barra (skotskou gaelštinou Barraigh, Eilean Bharraigh s výslovností výslovnost [ˈparˠaj, ˈelan ˈvarˠaj] IPA) je po nedalekém ostrovu Vatersay nejjižnějším ostrovem Vnějších Hebrid ve Skotsku.

Místopis[editovat | editovat zdroj]

Ostrov má plochu zhruba 60 čtverečních kilometrů a žije zde něco přes tisíc obyvatel. Hlavním střediskem civilizace je vesnice Castlebay (Bàgh a' Chaisteil). Leží na pobřeží zátoky, v které je na ostrůvku historický hrad Kisimul Castle.

Nejvyšším bodem ostrova je Heaval, na jehož svahu je výrazná socha Madony s děťátkem vyrobená z bílého mramoru. Na ostrově je také muzeum v Cille Bharra a několik památek z doby kamenné, mimo jiné brochy v Dùn Chuidhir a v An Dùn Bàn.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Jedna z možných hypotéz o původu jména ostrova říká, že název pochází od Svatého Finbarra, zakladatele Corku. S ostrovem je spjat klan MacNeillů, kterému byl ostrov dán v roce 1427 Alexandrem z Islay. Klanu patřil ostrov až do roku 1838, kdy byl prodán. Nový majitel, Gordon z Cluny, vystěhoval většinu obyvatel, aby uvolnil místo pro chov ovcí. V roce 1937 se ostrov stal opět majetkem McNeilů, když jej koupil americký architekt Robert MAcNeil, 45. vůdce klanu.

V roce 2003 věnoval klan ostrov Skotské vládě.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově je malé letiště, které jako vzletovou a přistávací dráhu používá místní pláž,[1] což je v Evropě ojedinělé. Letadla mohou vzlétat a přistávat pouze při odlivu, letové řády tady závisí do značné míry na přírodě. Pravidelné linky létá v současnosti Loganair s letouny de Havilland Canada DHC-6 Twin Otter do Glasgow a do Benbeculy.

Také zde funguje přívoz. Lodě společnosti Caledonian MacBrayne jezdí do Obanu, Lochboisdale, Tiree a Erikaye, hlavním přístavem na ostrově je Castlebay.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PRUŠA, Jiří. Barra: jak se přistává na pláži na jednom z nejděsivějších letišť světa. idnes.cz [online]. 2014-6-21 [cit. 2014-8-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]