Barokní nábytek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Andre-Charles Boulle, kabinet, asi 1690, Muzeum umění Cleveland

Barokní nábytek byl v módě během 17. století. Italští barokní architekti Gian Lorenzo Bernini a Francesco Borromini už představili své inovativní návrhy v Římě. Do této doby byl barokní design pouze na povrchu nábytku a na stěnách, ale v polovině 17. století se mnoho změn začalo zavádět do designu a dřevěných konstrukcí nábytku. Do konce 17. století, byla barokní architektura transformována na struktury se zakřivenými čely a byla nejprve používána na skříně a komody. Později byla navržena křesla s vysokými zadními čely a bohatými řezbářskými pracemi. Dokonce i židle měly vysoké čela s krásně soustruženými díly a vyřezávanou konstrukcí. Tyto židle byly elegantní a nádherné.

Význam barokního sochařství a architektury se projevil zejména u dekorativního umění a nábytku. Byly vybírány ty nejluxusnější materiály, včetně sametu, brokátu a čalounění s polodrahokamy. Do designu se zařadilo také pozlacování a květinové vzory.

Nejkrásnější nábytek barokní éry byl vyroben za vlády Ludvíka XIV. ve Francii. Vynikající kusy vytvořil André-Charles Boulle a byly to kombinace neobvyklých forem, které byly zdobeny intarzií z kombinovaných kovů, želvoviny a ebenových vzorů, které daly krásu nápaditých tvůrčích myšlenek řemeslníka. Francouzské baroko zobrazilo velké množství pečlivých zpracování a umění, které tvoří jedinečnost v historii tvorby nábytku.