Barevné stužky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Rudá stužka[editovat | editovat zdroj]

‘‘(AIDS Awareness Ribbon)‘‘ Obvykle je vidět na klopách a jiných částech oděvu jako symbol solidarity a spojení se v boji proti AIDS. Tento projekt odstartovala v roce 1991 organizace Visual AIDS, charitativní skupina profesionálních umělců založená v New Yorku s cílem poznat a uctít kolegy a přátele, kteří zemřeli nebo umírají na AIDS. Visual AIDS vyzývá umělecké organizace, muzea, komerční galerie a skupiny, bojující proti AIDS k připomínkám těch, které jsme díky této nemoci ztratili, k širší prevenci proti AIDS, ke zveřejňování a zajišťování potřeb nemocných a k práci na rozšíření pomoci a výzkumu. Inspirací se stala ‘‘žlutá stužka‘‘, kterou byli dekorováni američtí vojáci, bojující ve válce v Perském zálivu. Rudá barva byla zvolena, aby „spojila krev s představou vášně - nikoli jen hněvu, ale také lásky mezi milenci“. O debut rudé stužky se postaral Jeremy Irons při vyhlašování cen Tony Awards v roce 1991. Brzy se stala populární a politicky žádoucím módním příkazem pro celebrity a vyhlašování cen. Mnozí aktivisté jsou roztrpčeni tím, že rudá stužka je nošena nikoli jako výraz podpory boji proti AIDS, ale proto, že se to hodí. Jeden případ za všechny - Barbara Bushová, když byla první dámou USA, ji měla připevněnu, dokud s manželem seděla v publiku, ale když stála vedle hovořícího presidenta Bushe, stužka zmizela. Přesto tento projekt zůstává silným podnětem k prevenci a boji proti AIDS, dalším akcím a rozvíjení výzkumu. Nadějí všech, kteří se ho účastní je, že jednoho dne se stane nepotřebným.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Red Ribbon Net - oficiální stránky

Růžová stužka[editovat | editovat zdroj]

‘‘(breast cancer awareness ribbon)‘‘ Inspirována rudou stužkou, stala se stužka růžová symbolem boje proti rakovině prsu. Vědecké výzkumy dokazují, že tímto typem rakoviny trpí častěji ženy, které nemají děti. Tuto aktivitu podporuje v USA mimo jiné organizace NABCO - National Alliance of Breast Cancer Organizations.

Bílá stužka[editovat | editovat zdroj]

Tuto stuhu, vyskytující se převážně na internetu, vymyslel Xavier Neptus po svém pokusu o sebevraždu. Byla to reakce na to, že podle statistik spáchá každých pět hodin sebevraždu jeden mladý člověk kvůli své sexuální orientace. Společnost by měla učinit vše proto, aby dospívající nebyli vystaveni tlaku okolí, vyvolanému tím, že jsou odlišní.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Oficiální stránka kampaně

Žlutá stužka[editovat | editovat zdroj]

Symbolizuje boj za práva válečných zajatců, rukojmí a lidská práva obecně. Nebo také, stejně jako bílá stužka, boj proti sebevraždám mladých lidí.

Žlutá stužka (motýlek, šátek, mašle) na obojku či vodítku psa značí žádost o prostor. Žlutě značený pes není připravený na kontakt s cizími lidmi či psy, například z důvodu špatné socializace, bázlivosti, špatných zkušeností či hárání.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Oficiální stránka kampaně

Stránka na podporu projektu Žluté stužky

Oficiální stránka kampaně

Zelená stužka[editovat | editovat zdroj]

Je výrazem boje ekologických aktivistů - především za záchranu deštných pralesů. Proč nosit zelenou stužku se můžete dozvědět z její prezentace.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Oficiální stránky kampaně

Modrá stužka[editovat | editovat zdroj]

Kromě výrazu solidarity s oběťmi zákonodárství se stala modrá stužka v nedávné době také výrazem boje proti pokusům o cenzuru na internetu.[zdroj?]

Přečtěte si[editovat | editovat zdroj]

Svoboda projevu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Oficiální stránka kampaně

Nachová stužka[editovat | editovat zdroj]

Znamená boj proti násilí ve městech.

Levandulová stužka[editovat | editovat zdroj]

Tato barva je znakem boje za práva feministek, ale také lesbických matek a homosexuálních otců, kterým není umožněno stýkat se se svými dětmi.

Polyamory stužka[editovat | editovat zdroj]

Byla vytvořena na základě vlajky, navržené Jimem Evansem a symbolizuje touhu po přijetí skupin lidí, kteří se vzájemně milují - nikoli ve smyslu sexuálním, ale spíše společenském a náboženském.