Barevné kontaktní čočky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kontaktní čočka

Barevné kontaktní čočky slouží ke změně barvy vaší duhovky. Jsou oblíbené u mladší generace, kdy se používají hlavně jako kosmetická pomůcka, dokáží upoutat pozornost k vašemu obličeji a také unavené oči vypadají s barevnými čočkami svěžejší. Barevné kontaktní čočky lze také nosit, pokud má nositel nepravidelně zabarvenou či zjizvenou duhovku, protože dokáží tuto vadu dokonale zakrýt.

Změna barvy vaší duhovky je velmi rychlá a přitom dokáže úplně změnit váš vzhled. Barevné kontaktní čočky se vyrábí dioptrické i nedioptrické, takže ani nositelé brýlí či klasických kontaktních čoček nejsou o tuto možnost připraveni.

Barevné kontaktní čočky se většinou vyrábí se zakřivením 8.60. Průměr bývá obvykle větší než u standardních čoček a výjimkou nejsou ani čočky, které mají průměr přes 15mm.

Krycí a tónovací barevné čočky[editovat | editovat zdroj]

Máte hnědé oči, ale toužíte po pomněnkových? Toto není žádný problém, barevné kontaktní čočky se vyrábí tónovací či plně krycí. Krycí kontaktní čočky dokáží změnit barvu i u velmi tmavých očí. Tónovací kontaktní čočky vaši barvu pouze jemně zvýrazní a oči rozjasní, vyrábí hlavně v odstínech modré a zelené barvy.

Crazy kontaktní čočky[editovat | editovat zdroj]

Extrémem mezi barevnými kontaktními čočkami jsou tzv. Crazy čočky, které promění vaše oko do neuvěřitelných obrazců. Například můžete mít oko celé černé, červené, žluté, pruhované jako zebra nebo jako divoká šelma. Crazy kontaktní čočky se vyrábí s dioptriemi i bez nich.

Jak fungují barevné kontaktní čočky?[editovat | editovat zdroj]

Uvnitř čočky je zabudována barva, takže se nositel nemusí obávat obarvení či poškození jeho vlastního oka. Materiál, ze kterého se vyrábí barevné kontaktní čočky je převážně stejný jako u klasických dioptrických čoček a nazývá se hydrogel. Hydrogel nijak nepoškozuje samotné oko a propouští velmi dobře vzduch, takže se oko pod ním „nedusí“. Při dlouhodobém nošení kontaktních čoček je ovšem doporučována pravidelná kontrola u očního lékaře.

Výrobci barevných kontaktních čoček[editovat | editovat zdroj]

Na trhu je velký výběr barevných kontaktních čoček, vyrábí je skoro každý výrobce klasických kontaktních čoček. Mezi hlavní výrobce patří CIBA Vision, Johnson & Johnson, Bausch & Lomb, Cooper Vision, FreshKon, GEO Medical a pak také Wilens, MaxVUE a Contactino, kteří produkují cenově dostupnější barevné kontaktní čočky. Čočky od MaxVUE nebo Contactino v balení po dvou stojí zhruba 300 Kč a dají se nosit až tři měsíce. Výrobce Contactino má na výběr více než 90 designů v nedioptrickém provedení. Mezi nejdražší výrobce patří výše zmíněný Johnson & Johnson, barevné čočky od této značky vás vyjdou asi na tisíc korun za šest čtrnáctidenních čoček.

Nejprodávanější barevné kontaktní čočky[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejoblíbenější barevné čočky patří značka FreshLook Colorblends, je k dispozici jak ve variantě s dioptriemi, tak bez nich, balení obsahuje dvě čočky, které se doporučují nosit maximálně měsíc. U těchto čoček je kladen důraz na přirozenou proměnu vašich očí. Výrobcem je CIBA Vision. Tento výrobce má ve své nabídce druhé nejoblíbenější čočky s názvem FreshLook Colors, které jsou krycí pro dokonalou proměnu oka. Acuvue 2 Colors od firmy Johnson & Johnson jsou barevné kontaktní čočky čtrnáctidenní, v balení je 6 čoček. Vyrábí se v tónovací i krycí variantě a jsou velmi oblíbené pro svou kvalitu. SofLens Natural Colors jsou čočky od firmy Bausch&Lomb, mohou se nosit celodenně s měsíční výměnou nebo příležitostně po tři měsíce.

Související články[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]