Barchet (tkanina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Barchet (angl. fustian, něm. Barchent) je obchodní označení pro jednostranně (zřídka oboustranně) počesanou tkaninu z bavlny nebo viskózy s flanelovým charakterem.

Způsob výroby[editovat | editovat zdroj]

Vyrábí se většinou ve čtyřvazném kepru, často pestře tkaný nebo potiskovaný.

Ze starší odborné literatury je u barchetu známá také atlasová, kordová, keprová, plátnová a krepová vazba. Dříve (asi do začátku 20. století) se používaly speciální barchetové příze (předené na způsob vigoně z krátkých bavln a bavlněných odpadů ).

Historie a současné použití barchetu[editovat | editovat zdroj]

Barchet na zbroji z 15. století

Název pochází z arabského barrakan = látka z velbloudí srsti, případně z perského baranka = ovčí vlna.

Do Evropy se barchet dostal přes Levantu ve 13. století.[1] Původně se vyráběl ze lněné osnovy a bavlněného útku. (Na snímku vpravo je barchetová podšívka na plátové zbroji z 2. poloviny 15. století).

Největší rozkvět výroby a použití barchetu nastal v 19. století, kdy se také v českých zemích jeho výrobou zabývalo několik tisíc tkalců.[2] V Anglii byly v té době barchetové kabáty symbolem příslušnosti k demokratickému a odborovému hnutí (Chartisté).

Začátkem 20. století nahradily velkou část barchetových tkanin pleteniny.

V současné době (2009) se prodává barchet v lůžkovinách, jak na povlaky,[3] tak i jako sypkovina [4] (kterou někteří odborníci nepovažují za barchet), na bundy, kalhoty a podšívku do zimních svrchních oděvů. Strečový (elastický) barchet se nabízí jako exkluzivní, drahá šatovka.[5]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kießling/Matthes: Textil- Fachwörterbuch, ISBN 3-7949-0546-6, Berlin 1993
  • Pickering, Paul, A., "Class Without Words: Symbolic Communication in the Chartist Movement", Past and Present, cxii, August 1986, str.144-162.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]