Barbora Radziwiłłovna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Barbora Radziwiłłovna
Polská královna a litevská velkokněžna
Portrét
Miniatura s vyobrazením Barbory
Doba vlády15501551
Korunovace7. prosince 1550
Narození6. prosince 1520
Vilnius
Úmrtí8. května 1551
Krakov
PředchůdceAlžběta Habsburská
NástupceKateřina Habsburská
ManželéStanislovas Goštautas
Zikmund II. August
OtecJerzy Radziwiłł
MatkaBarbara Koła
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Barbora Radziwiłłovna (litevsky Barbora Radvilaitė; polsky Barbara Radziwiłłówna, 6. prosince 1520, Vilnius8. května 1551, Krakov) byla polská královna a litevská velkokněžna, manželka polského krále Zikmunda Augusta.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Barbara Filia Georgiji Radziwill(i) Castell(ani) Vil(ensis) ex Barbara Wolska · Vidua Stanis(laui) Gastoldi Palatini Trocensis · Consors Sigisnundi Augusti Regis Pol(oniae) Coronata in Reginam Poloniae Crac(oviae) 1550 Mortua 1551. Barokní malba neznámého polského malíře z let 173037, součást rodinné galerie Radziwiłłů ze zámku v Něsviži

Barbora pocházela z mocného litevského šlechtického rodu Radziwiłłů (Radvilů). Jejím otcem byl mocný magnát, kastelán, hejtman a vévoda Jerzy Radziwiłł (litevsky Jurgis Radvila), matkou polská šlechtična Barbara Koła. Měla dva starší sourozence – bratra Mikuláše Radziwiłła Rudého (Ryšavého) a sestru Onu. Do života jí významně zasahoval bratranec Mikuláš Radziwiłł Černý.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se a vyrostla ve Vilniusu, kde se jí dostalo dobrého vzdělání. Kromě litevštiny a ruténštiny ovládala latinu, italštinu a polštinu. Jiné zdroje (Zbigniew Kuchowicz) její jazykové znalosti zpochybňují (přiznávají jen velmi dobrou znalost polštiny, v níž vedla korespondenci s králem). Uměla hrát šachy i lovit a krásně zpívala. Podle názorů jejích současníků to byla nejkrásnější žena své doby.

V sedmnácti letech, 18. května roku 1537 byla provdána za o patnáct let staršího Stanislava Goštautase (Gaštolda), litevského šlechtice a později trakaiského vévodu. Z manželství, které trvalo jen pět let, se nenarodili žádní potomci. Stanislav Goštautas roku 1542 zemřel a po jeho smrti se Barbora spolu se svou matkou odstěhovala na hrad v Gieranjonech (dnešní západní Bělorusko). Tam se v říjnu roku 1543 seznámila s princem Zikmundem, tehdy spoluknížetem Litvy a v té době ještě manželem Alžběty Habsburské († 1545); jejich románek pokračoval ve Vilniusu, kde se po smrti Zikmundovy manželky milenci roku 1547 tajně vzali. Jejich vzájemná láska byla bezpochyby hluboká, všestranná (rozumová, citová i smyslná) a do značné míry nezištná.

Velká romance Barbory a Zikmunda (od r. 1548 polského krále a litevského velkoknížete) měla své dobré i stinné stránky. Matka Zikmundova, Bona Sforza, ani polská vysoká šlechta s jejich svatbou roku 1547 nesouhlasili – žádali dokonce anulaci sňatku – a došlo tak k rozepřím mezi Zikmundem a mocnými magnáty. Radziwiłłům však svatba pomohla na výsluní politické moci na Litvě i v Polsku. Nakonec byla Barbora přece jen v prosinci roku 1550 korunována polskou královnou. Královnou však zůstala jen pět měsíců. Zemřela 8. května 1551 v Krakově (pravděpodobně na karcinom děložního hrdla), aniž by dala svému manželovi potomka. Zikmund nesl její smrt velmi těžce. Existuje i nepotvrzené obvinění, že královnu otrávila její tchyně Bona Sforza. Podobně neopodstatněná je pomluva, že zemřela na příjici (syfilis) v důsledku sexuální nevázanosti.

Barbora byla podle svého přání pohřbena v Litvě; její hrobka se nachází v katedrále sv. Stanislava ve Vilniusu. Její ostatky byly v podzemí katedrály objeveny roku 1931 a podrobeny antropologickému zkoumání.

Ani z jednoho Barbořina manželství nevzešli potomci. Zikmund August však neměl potomka ani s její předchůdkyní Alžbětou Habsburskou, ani se svou třetí manželkou Kateřinou Habsburskou (sestrou jeho první ženy); v jeho osobě tak po meči vymřela jagellonská dynastie.

Umění[editovat | editovat zdroj]

Barbořin život a vřelá láska polského krále se staly inspirací pro mnohá umělecká díla. O jejím osudu se psaly legendy a dramata. Její podobu se snažili zachytit i malíři.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Barbara Radziwiłł na anglické Wikipedii a Barbora Radvilaitė na litevské Wikipedii. Další zdroj: Zbigniew Kuchowicz – Barbara Radziwiłłówna (Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 1978)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Polská královna
Předchůdce:
Alžběta Habsburská
15501551
Barbora Radziwiłłovna
Nástupce:
Kateřina Habsburská